Gjeorgjiani Svanidze me kompani Call Centër, e mbylli 1 vit më parë

Irakli Svanidze, gjeorgjiani i shpallur në kërkim me vendim të prokurorisë së Tiranës, gjatë kohës së qëndrimit në Shqipëri nuk ka pasur në administrim vetëm kompaninë e naftës “Gulf”, por dhe një kompani tjetër të quajtur “Puntocall”.

Kjo kompani është hapur me qëllim ushtrimin e aktivitetit të saj, në fushën e Call-Centër, duke raportuar si adresë biznesi rrugën “Shkelqim Fusha”, në Tiranë. Mësohet se pikërisht kjo kompani ishte regjistruar në Prill të 2016, ndërkohë që vetëm një vit më pas kishte bërë ç’regjistrimin e biznesit.

Kompani është çregjistruar me vendim gjykate, me procedurë likujdim i thjeshtëzuar, në muajin Prill të 2017. Nuk dihet me saktësi nëse Svanidze ka ushtruar aktivitet tregtar në fushën e Call-Centër, por dyshimet e prokurorisë janë se kompania në fjalë ka qënë “guaskë”.

Prej 19 prillit 2018 gjeorgjiani është shpallur në kërkim për mashtrim me pasoja të rënda, pasi në cilësinë e administratorit të kompanisë “Gulf” ka shitur mijëra tollona nafte, në një kohë që depozitat e naftës së kësaj kompanie kanë qënë bosh.

Tetë kallëzime në policinë e Tiranës
Mashtrimi i qindrave personave me tollonat e naftës,ka shtyrë disa prej qytetarëve por edhe biznese të ndryshme, ti drejtohen organeve të drejtësisë për të denoncuar skemën e mashtrimit dhe emrat e personave përgjegjës, që u kanë shitur naftën.

Një burim pranë policisë së kryeqytetit i tha gazetës “Shqiptarja.com” se tetë persona janë paraqitur në Policinë e Tiranës dhe kanë bërë kallëzim për 40 vjecarin Irakli Svanidze dhe menaxherin e kompanisë “Gulf”, Alban Aliko, si dhe disa menaxherë të tjerë, se i kanë mashtruar duke u shitur tollona karburanti, kundrejt një çmimi që varionin nga 125 deri në 130 lekë për litër.

Duke iu referuar sistemit TIMS, burime nga policia bëjnë me dije se Alban Aliko nuk rezulton të jetë larguar jashtë Shqipërisë, por pavarësisht kontrolleve nuk është gjetur. Ndërsa gjeorgjiani Irakli Svanidze rezulton se rreth 3 javë më parë ka qenë në Shqipëri dhe më pas është larguar.

Dorëzohet bilancet në prokurori
Dy ditë më parë një material shtesë ka mbëritur në prokurorinë e Tiranës, e cila prej ditës së premte ka nisur hetimet lidhur me falimentin e menjëhershëm të kompanisë së naftës “Gulf”. Bëhet fjalë për disa deklarime dhe bilance të kësaj kompanie, ku janë referuar pasqyrat financiare të këtij biznesi.

Në materialin e policisë së Tiranës referuar prokurorisë janë dhe disa denoncime të bizneseve dhe qytetarëve të ndryshëm, të cilët kanë rënë preh mashtrimit me tollonat e naftës. Në deklarimet që kanë dhënë menaxherët e kësaj kompanie, ata kanë pretenduar se kanë shitur naftën sipas diretivave të kryemenaxherit të kompanisë Albano Aliko. Gjithashtu menaxherët kanë pohuar se ende nuk kanë marrë pagesat mujore, duke e ndjerë veten të mashtruar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 07:54
'Gulf' asnjëherë s’doli me fitim, 3 bilance me humbje të mëdha deri në 589 mld lekë të vjetra

Gazeta “Shqiptarja.com” disponon të plota bilancet e kësaj kompanie, madje në një vendim të marrë nga ortaku i vetëm i kësaj shoqërie David Okrotsovidze, mbajtur në 20 qershor 2017 thuhet se:”… miratojmë humbjen ushtrimore të vitit 2016 në shumën 274,199,148.00 lekë të reja.

Kjo humbje do të mbulohet nga fitimet e periudhave të ardhshme…”. Por edhe në bilancin e vitit 2015, kompania e sipërcituar nuk ka qënë në gjëndje të jetë me fitim. Kjo pasi sipas dokumentave që zotëron “Shqiptarja.com”, humbjen gjatë ushtrimit të aktivitetit tregtar gjatë 2015 shkojnë në shifrën 289.442.355 lekë të reja.

Por vijimi i humbjeve të kësaj shoqërie shkojnë edhe më thellë në vite, pasi në datën 30 qershor 2014 kompania në fjalë ka miratuar bilancin e saj, ku rendit një humbje financiare prej 26.281.908 lekë të reja.

Edhe këtë herë, përfaqësuesit e kësaj shoqërie e justifikojnë humbjen me premtimin se do e rikuperojnë në fitimin e vitit të ardhshëm. Megjithëse në total kjo kompani ka paraqitur në bilancet e saj të tre viteve një humbje prej 589.923.411 lekë të reja, kjo kompani sërisht ka vijuar qetësisht të punojë, duke mos u ndaluar në asnjë moment nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve.

E çuditshme është se si një biznes që hyn në kategorinë e taksapaguesve të mëdhenj, është toleruar nga vetë instatncat shtetërore, duke krijuar këtë situatë kolapsi dhe mashtrimi. Pavarësisht kësaj situate dhe neglizhence, pritet që në ditët në vijim prokuroria e Tiranës do i drejtohet gjykatës së kryeqytetit duke kërkuar masë “arrest me burg’ për menaxherin Albano Aliko dhe administratorin e kompanisë gjeorgjianin Irakli Svenidze.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?

Komento

Komente

  • lexues: 26/04/2018 13:07

    kjo do te thote se nese shkakton dem te madh ekonomik (hajdut i madh) nuk te gjen gje

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekspertët e INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi