• Ekonomi

  Tërmeti dhe pandemia/ Banka Botërore: Ekonomia shqiptare mund të tkurret 6.9%

  Shqipëria duhet të përgatitet për një rënie në masën 6.9% të ekonomisë së saj këtë vit, vlerësojnë ekspertët e Bankës Botërore në raportin e tyre...

 • Kronikë

  COVID-i uli transportin/ INSTAT: 67% më pak pasagjerë në tragete, -16% me avionë

  Situata e krijuar nga pandemia ka ndikuar në mënyrë të jashtëzakonshme mbi transportin e udhëtarëve, njoftoi INSTAT. Sipas statistikave zyrtare,...

 • Ekonomi

  Pas tre vitesh ulje, tërmeti dhe COVID-i çojnë 70% borxhin publik (VIDEO)

  Sipas statistikave zyrtare të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, në fund të muajit mars 2020, shteti shqiptar kishte borxh një shifër prej 1...

 • Ekonomi

  Ballkani Perëndimor, ja sa shpenzuan qeveritë për situatën e koronavirusit! Shqipëria lë pas Kosovën

  Serbia miratoi paketë ndihme 5.3 miliardë euro, Shqipëria është e parafundit në rajon me 2.6 për qind të Prodhimit të Brendshëm...

 • Ekonomi

  EKSKLUZIVE/ Amnistia fiskale - Falen edhe bilancet e dyfishta që shumë kompani i kanë mbajtur të fshehura

  Amnistia fiskale, e paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama, do të lehtësonte shumë biznese nga problematika e evazionit fiskal, që e kanë kryer...

 • Ekonomi

  Nafta minus 10 $/fuçi në botë, në Shqipëri s’lëviz çmimi...Vëzhgimi i Report Tv

  Nafta po njeh krizën më të thellë historikisht, ndërsa po shitet në bursat e lëndëve të para në botë me çmime që janë poshtë zeros. Situata është...

 • Ekonomi

  Shtyhet vetëdeklarimi i të ardhurave personale të 2019-ës

  Data 30 prill është përcaktuar me ligj për vetëdeklarimin e të ardhurave personale për individët që realizojnë të ardhura më shumë se 2 mln lekë...

 • Ekonomi

  Sot nisin aplikimet për pagën 40 mijë lekë, kush plotëson kriteret njoftohet nga Tatimet

  Nga sot subjektet dhe individët përfitues mund të aplikojnë për pagën prej 40 mijë lekësh të vënë në dispozicion nga qeveria, me qëllim...

 • Ekonomi

  INSTAT: Pandemia 'zhyt' tregtinë e jashtme, në mars eksportet 36,2% më pak se në 2019

  Tregtia e jashtme ka pësuar një goditje të ndjeshme si pasojë e bllokimit të shumë aktiviteteve ekonomike, si në eksport, ashtu edhe në import,...

 • Ekonomi

  Kush është organizatori i skemës së “Gulf”-it