Gjermani/ Federata e Futbollit ndalon shitjen e fanellave me numrin 44

Gjermani/ Federata e Futbollit ndalon shitjen e fanellave me numrin 44

Kombëtarja gjermane dhe fanella me numrin 44

Përngjasimi i numrit 44 me "SS" e Hitlerit ka bërë as Federata Gjermane e Futbollit (DFB) t'i kërkojë Adidas ndalimin e fanellës me këtë numër, duke e hequr nga qarkullimi.

Veç saj, edhe numri 4 do ridizenjohet për shkak të kësaj ngjashmërie. “Ne gjithashtu do të bllokojmë personalizimin e fanellave në dyqanin tonë online”, tha zëdhënësi i Adidas, Oliver Bruggen për mediat.

Kjo përfshin ndalimin për tifozët që nuk do jenë në gjendje të printojnë një emër ose numër në një këmishë. Shoqata gjermane e futbollit DFB ka ndalur dorëzimin e fanellave me numrin 44.

Ata gjithashtu njoftuan se do ridizenjojnë numrin 4, si dhe do të kontrollojnë numrat nga zero deri në nëntë për mos pasur diçka që do kritikoheshin.

Përçarje e DFB me Adidas

Gjermania e futbollit, shtëpia e Adidas, kohët e fundit vendosi të kalojë nga Adidas te Nike nga viti 2027 e tutje. Vendimi mbyll një periudhë të gjatë me katër Botërorë, tre Euro dhe momente të panumërta historike për kombëtaren gjermane.

Mediet gjermane thonë se Nike i ofroi Gjermanisë një kontratë gati 108 milionë dollarë në vit për t'u bërë sponsori i saj teknik, dyfishi i asaj që ofroi Adidas. Përfaqësuesit e Nike dhe Adidas u befasuan nga marrëveshja. Adidas nuk kishte pritur konkurrencë, ndërsa Nike thuhet se ishte i befasuar që DFB do t'i kthente shpinën historisë së saj.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Reshje të dendura shiu dhe erë e fortë në Lezhë/ Ndërpritet energjia elektrike në disa fshatra! Pezullohen lundrimet në Shëngjin

Reshje të dendura shiu dhe erë e fortë në Lezhë/ Ndërpritet energjia elektrike në disa fshatra! Pezullohen lundrimet në Shëngjin