Gjermani, zbulohet 'lista e zezë' me 25 mijë emra, gati për t'u vrarë (VIDEO)

Pas dy vjet hetimesh nga zyra e prokurorisë federale gjermane, është zbuluar një listë me 25 mijë emra politikanësh të krahut të majtë, ushtarakë dhe oficerë policie, aktivë për temën e emigracionit, të cilët ishin shënjestruar të vriteshin prej formacionit subversiv "Nordkreuz" (Kryqi i Veriut)

Sipas "Tagesspiegel", formacioni subversiv "Nordkreuz" kishte për qëllim përgatitjen për vrasjen e personaliteteve të ndryshme politike - kryesisht të së majtës - të cilët kanë punuar për të mbrojtur refugjatët.

“Lista e vdekjes” u zbulua vetëm pak ditë pas arrestimit të 45-vjeçarit Stephan Ernst, i akuzuar për vrasjen e Walter Luebcke, politikani pro-migrant i CDU, i gjetur i vrarë në natën e 2 qershorit në tarracën e shtëpisë së tij.

Për formacionin ekstremist, prokuroria federale kishte hapur një hetim që para dy vitesh dhe lista e zezë me emrat e 25 mijë të dënuarve me vdekje është akuza që e vë këtë grupim me shpatulla pas murrit.

Po sipas "Tagesspiegel", krimet e dhunshme të ekstremit të djathtë në vitet e fundit janë rritur në mënyrë eksponenciale. Deri në fund të shtatorit të vitit të kaluar, Zyra Federale e Krimit raportoi për 9013 akte dhune që i atribuohen subjektit “Kryqi i Veriut”

 

I.C./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se hapja e listave do të sjellë deputetë më cilësore në Kuvend?

Komento

Komente

 • www.youngtribune.com: 08/07/2019 13:05

  Nuk paska qene BILD e para per kete lajm ?

  Përgjigju
 • ELA: 08/07/2019 12:54

  nE KETE LIST NDOSHTA ISHTE DHE EMRI I LUBONJES?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë/ Gjendet pa shenja jeta në hollin e një spitali privat ndihmës anestezisti