Gjermania e “gjunjëzuar” nga përmbytjet, pasardhësi i Merkel u filmua duke qeshur, kërkon falje publikisht

Kandidati demokrat për kancelar në Gjermani, Armin Laschet ka kërkuar falje pasi u filmua duke qeshur gjatë një vizite në zonat e prekura nga përmbytjet në vend.

Guvernatori i Reno-Vestfalia u shfaq duke qeshur me disa politikanë të tjerë, ndërsa presidenti i vendit, Frank-Walter Steinmeier jepte një deklaratë për shtyp në mbështetje të personave të dëmtuar nga përmbytjet.

Në një shënim në rrjetet sociale, Laschet kërkoi ndjesë publike për sjelljen e tij duke e cilësuar si të papërshtshme.

‘Jemi pranë me zemër, me ato që janë prekur nga përmbytjet. Me vjen shumë keq për përshtypjen që u krijuar nga sjellja ime. Kjo ishte e papërshtatshme dhe më vjen keq.’- tha Armin Laschet.


Lajmi kryesor:

Situata katastrofale në Europën Perëndimore, shkon në 180 numri i viktimave! Merkel viziton zonat e përmbytura: Gjuha gjermane s'ka fjalë t'i përshkruajë këto pamje


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

Shpërthen vullkani në ishujt Kanarie në Spanjë, mijëra të evakuuar! Llava 'derdhet' mbi banesa