Gjermania njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Gjermania njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

1695061680_gjern.jpg

Gjermania ka njoftuar se do të dërgojë një paketë të re ndihme në vlerë prej 400 milion € (345 milion £) në Ukrainë.

Paketa do të përfshijë municion shtesë, automjete mbrojtëse dhe sisteme të pastrimit të minave, citohet të ketë thënë ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius nga gazeta gjermane Bild.

Vendi planifikon gjithashtu të dërgojë veshje, si dhe gjeneratorë të energjisë elektrike dhe ngrohjes për dimrin e ardhshëm.

Pistorius tha se vendi ende nuk ka marrë një vendim nëse do të dërgojë raketa gjermane Taurus, një armë që Berlini ka sinjalizuar në të kaluarën se mund t’ia japë Kievit.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Hasani në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s: Aleanca të reagojë njëzëri ndaj çdo përshkallëzimi të mundshëm

Hasani në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s: Aleanca të reagojë njëzëri ndaj çdo përshkallëzimi të mundshëm