‘Gjigandi’ francez i modës Pierre Cardin ndërron jetë në moshën 98 vjeçare

‘Gjigandi’ francez i modës Pierre Cardin ndërron jetë në moshën 98 vjeçare

Pierre Cardin

Stilisti i njohur francez Pierre Cardin ka vdekur në moshën 98 vjeç.

Ai vdiq këtë mëngjes në spitalin Amerikan në Neuilly, në perëndim të Parisit.

"Është një ditë trishtimi për të gjithë familjen tonë. Pierre Cardin nuk është më. Ne të gjithë jemi krenarë për ambicien e tij këmbëngulëse dhe guximin që ai ka treguar gjatë gjithë jetës së tij.", kanë thënë familjarët e tij të cilët kanë dhënë për mediat edhe lajmin e hidhur për vdekjen e Pierre Cardin.

Stilisti me famë botërore ka lindur në Itali por është rritur në Francë, dhe është transferuar në Paris në vitin 1945, ku edhe ka punuar për Christian Dior i cili sapo kishte hapur një biznes.

Ai më vonë themeloi kompaninë e tij, fillimisht duke dizajnuar maska ​​dhe kostume për teatrin, e më vonë ka nisur një linjë veshjesh për gra.

Pierre Cardin është i njohur për modelet e tij të së ashtuquajturës Epoka Hapësinore. Ai preferonte format dhe motivet gjeometrike shpesh duke injoruar formën femërore. Gjithashtu përparoi në modën unisex. Ai ka prezantuar “fustanin me flluska” në vitin 1954.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • pjer karder: 29/12/2020 16:47

    harrun me i dhon Adrenokrom ktija...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit