Gjiknuri nga Elbasani: Investimet madhore në sport, prioritet i qeverisë! Vazhdojmë punën dhe projektet zhvillimore me Gledin në drejtimin e bashkisë

 

Bashkia e Elbasanit vazhdon t’i kushtojë rëndësi të veçantë edhe investimeve në terrenet sportive të qytetit.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, njëherazi edhe drejtues politik i qarkut të Elbasanit tha se qeveria dhe vetë kryeministri Rama e ka prioritet zhvillimin e sportit përmes projekteve ambicioze, pasi si një ish sportist i kupton shumë mirë nevojat në këtë fushë.

“Ka ardhur momenti dhe me gjithë këto investime që po kryejmë, përfshirë dhe atë shëtitoren, por edhe këto ambiente sportive, po i krijohet mundësia çdo njeriu për t’u argëtuar. Edhe po nuk qe vetëm për fëmijët, por për njerëzit e tij, për të pasur më shumë mundësi Elbasani për terrene sportive. Natyrshëm sporti këtu do të zërë rrënjët siç i takon Elbasanit, se praktikisht ky qytet ka një traditë, ka pasur famë dhe elbasanllinjtë janë sportdashës.“-tha Gjiknuri.

Fokus të veçantë gjatë fjalës së tij, Gjiknuri i kushtoi punës së bërë nga bashkia dhe kryetari Gledjan Llatja në drejtim të sportit dhe jo vetëm. Ai tha se bashkë me mbështetjen e qeverisë janë kryer një sërë punë të mira nga bashkia e Elbasanit, por akoma më shumë do të realizohen këtë mandat.

“Mua më vjen mirë që bashkia, me vepra, mbase s’ka bërë aq sa mund të donin të gjithë, por me vepra e ka demonstruar. Çdo vit ka investuar më shumë se shumë bashki të tjera.  Kjo është e vërteta. Ne në këto zgjedhje duam ta konfirmojmë Gledin edhe për punët e mira që ka bërë për sportin. Por duke pasur qeverisjen nga mbrapa, mbështetjen për shumë projekte të tjera zhvillimore, do të bëjë të mundur që duke mbuluar qeveria shumë projekte të tjera të rëndësishme, ato taksa që mblidhen nga qytetarët e Elbasanit, një pjesë e tyre të hidhen edhe për sportin”-tha ai

Gjiknuri ndër të tjera u shpreh se Bashkia e Elbasanit ka rolin e saj të rëndësishëm në jetësimin e këtyre projekteve madhore. Ai tha se kryetari i Bashkisë, Gledjan Llatja ka qenë tejet i preokupuar në drejtim të zhvillimit të sportit.

“Të them të drejtën unë Gledin e kam parë shumë të preokupuar në këtë drejtim. E ka demonstruar me vepra. Edhe vetë unë shikoj sesi është gjallëruar futbolli dhe sportet e tjera. Por dhe qeveria, për ato që tha ministrja, unë nuk dua ta përsëris se ajo i di edhe më mirë, po bën investime në shumë sporte. Pra po gjallërohen sportet në të gjithë Shqipërinë. Patjetër Bashkia e Elbasanit ka rolin e saj, qoftë dhe këto që u thanë këtu, me palestrën, me këtë sallë, që është shumë më e mirë se ç’ka qenë me ambientet e saj. Por Gledi ka treguar që: ‘unë jam një sportdashës, jam kryetar bashkie që dedikohem për sportin’. A ka nevojë të bëjë më shumë? Patjetër ka. Por ja ku ju ka ju të gjithëve. Edhe ju duhet ta ndihmoni këtë mbi të gjitha me rezultatet tuaja, sepse sa më shumë rezultate të keni, natyrshëm edhe krenaria e çdo elbasanlliu do të lidhet me ato rezultate, por dhe Gledi do të ndjehet shumë herë më i motivuar për të investuar në sport.”

Në vijim të fjalës së tij, Gjiknuri u shpreh se “vlerësimi për Gledin është dhe vlerësim për qeverinë, ne nuk mund ta shkëpusim këtë. Pra ajo votë më 14 Maj është dhe votë për të gjitha ato politika qeveritare që lidhen me sportin, me qëllim që të gjithë të ndjehen të motivuar; dhe të rinjtë e të rejat e Elbasanit të jenë kampionët e vërtetë.” 

Ai ka shprehur edhe një dëshirë, duke i kërkuar të rinjve të marrë pjese në një garë sportive bashkë me ta.


Lajmi kryesor:

‘Vendoret’/ Kandidatët për Bashkitë e vendeve në terren, Sako: Jemi për barazi sociale, ndërtojmë 52 rrugë! Boçi: Do bëj më shumë për nevojat tuaja


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Fier/ Aktivizohet një vatër zjarri në Darëzezë, flakët përhapen me shpejtësi duke rrezikuar pyllin

Fier/ Aktivizohet një vatër zjarri në Darëzezë, flakët përhapen me shpejtësi duke rrezikuar pyllin