Gjiknuri pas takimit në KQZ: Në fokus ishte parandalimi i financimit të paligjshëm të partive politike! SHBA e shqetësuar për influencat e huaja

 

Sekretari i përgjithshëm i PS, Damian Gjiknuri foli në përfundim të takimit në KQZ duke thënë se në fokus të diskutimit ishte financimi i partive politike nga burime të paligjshme që përbëjnë rrezik për interesat e vendit.

“Potencialin e financimeve te shteteve të huaja, në këtë rast ishte fokusi tek Rusia dhe masat që duhet të marrin institucionet shqiptare dhe partitë politike për të parandaluar çdo lloj financimi të paligjshëm në rrezik dhe për interesat.

Shqipëria ka një kuadër shumë të mirë ligjor dhe instrumentet për të parandaluar financime të panevojshme apo që nuk i dihet mirë burimi. Duhet parandaluar tashmë çdo lloj akti. Ky është një shembull për tu marrë parasysh se si partitë politike që të mos përfshihen në financime që nuk i bëjnë mirë vendit.

Kemi komision të reformës zgjedhore që mund të forcojë dispozitat për fushatën zgjedhore por fokusi ishte për shqetësimin e SHBA për përfshirjen e influencave të huaja dhe dëmtimin e interesave të këtij vendi. Biseda nuk ishte teknike apo çfarë masash do të merren. U bë, u transmetua shqetësimi nisur dhe nga raporti i fundit. Partitë kryesore të marrin masat që të mos përsëriten”, tha Gjiknuri.


Lajmi kryesor:

PD 500 mijë $ nga Moska/ Kim mbi 1 orë takim me Celibashin, Kryemadhin, Tabakun e Gjiknurin në KQZ: Financimi rus rrezik për demokracinë (VIDEO)


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Detaje të rënda nga vdekja e gruas shtatzënë në Kosovë, 35 vjeçarja qëndroi 30 minuta e shtrirë në oborrin e QKUK-së

Detaje të rënda nga vdekja e gruas shtatzënë në Kosovë, 35 vjeçarja qëndroi 30 minuta e shtrirë në oborrin e QKUK-së