Gjokutaj: Serbia dhe Maqedonia ligj të ngjashëm me Shqipërinë, por kanë thithur më shumë investime të huaja

Nga studioja e emisionit "5 pyetjet" në Report Tv eksperti i ekonomisë Eduart Gjokutaj tha se Serbia dhe Maqedonia e Veriut ndonëse kanë ligj të ngjashëm me atë të investimeve strategjike që ka Shqipëria, kanë thithur më shumë investime të huaja. 

"DASH bën vit për vit për klimën e investimeve në Shqipëri dhe nisur për investimet strategjike në kuptimin e asaj që ndodh me banorë të zonës që kanë degradim ekonomik për shkak të mospërfitueshmërisë nga ajo që ata kanë akses natyror dhe këtë e them me një fjali: Kurrupton logjikën e investimeve dhe nuk është miqësor me investimet e huaja.

Investimet jo vetëm strategjike por ato që quhen madhore për ekonominë pasi ekonomia ka shumë degë të tjera që duhen zhvilluar, natyrshëm nuk ka thithur atë nivel investimesh që ka thithur Maqedonia e cila ka të njëjtin ligj të ngjashëm me ne apo Serbia. Për arsyen e thjesht që nuk mjafton thjesht të krijosh një ligj. Në moment që s’ke zgjidhur problemet e mprehta. Nuk është zgjidhur ende situata e zbatimit të së drejtës pronësore. Ata që janë investitorë që bëjnë llogari si do jesh sot e nesër mbi këtë bazohen të gjitha alokimet e burimeve".

 


Lajmi kryesor:

Investimet strategjike/ Ekspertët: S'ka raport monitorimi, s'dihet sa fitime ka sjellë! Shehaj: Ligj për interesa të qeverisë


B.K/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik