‘A e doni si lëndë me zgjedhje?’, Ministria e Arsimit pyet nxënës dhe mësues për interesin ndaj gjuhës turke

‘A e doni si lëndë me zgjedhje?’, Ministria e Arsimit pyet nxënës dhe mësues për interesin ndaj gjuhës turke

Foto ilustruese

Për të gjithë nxënësit në shkollat 9-vjeçare dhe prindërit e tyre do të bëhet një anketim lidhur me interesin e tyre për përdorimin e gjuhës turke, si gjuhë alternative në procesin mësimor.

Burime për Report Tv kanë konfirmuar se Ministria e Arsimit ka nisur të dërgojë emaile për të informuar prindërit lidhur këtë mundësi të re, për përfshirjen dhe mësimin e gjuhës turke nga fëmijët e tyre në shkolla.

Marrëveshjea e cila është botuar më 2 mars të 2021 mes dy vendeve, parashikon inkurajimin, mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Sipas marrëveshjes, pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.

Vlen të theksojmë se gjuha shqipe ka filluar të mësohet në disa shkolla të Turqisë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqiptar: 24/01/2022 03:32

  Anglisht, gjermanisht, spanisht.

  Përgjigju
 • Iris: 24/01/2022 01:07

  Sa shkolla ka gjithe Shqiperia,Turqia i ka vetem ne nje distrikt te vogel keshtu qe marreveshja eshte e pabarabarte dhe jo e drejte kur behet fjale per mesimin reciprok te gjuhes,pervec kesaj,patriotet tane luftuan e punuan shume qe turqishtja te hiqej nga kult.shqiptare dhe tani fale /truve te gomarit/qe i ka shtene <<vella>> sulltan Erdogani,Rames tone,turqit pasi na u desh t'i nxirrnim me force pas 500 vjetesh nga dera duan te rifuten ne << vatanin>> e tyre nga dritarja.Per letersine e kulturen, nuk jam kunder,sa kohe qe ze te njejten hapesire sa kult. dhe letersia e vendeve te tjera.Por per gjuhen,na e ofruan dhe neve dikur kete numer si lende alternative ne UT,sebashku me gjuhet e tjera ballkanike dhe asnje nuk deshi.Kush te doje le te mesoje turqisht ne kurse te vecanta,por jo te gjithe.

  Përgjigju
 • Iftizaja: 23/01/2022 23:47

  Sa servile qe jemi si popull! Sa kot qe jemi! Po c'interes kane femijet tane qe te harxhojne kohe me nje gjuhe qe flitet vetem ne Turqi e ne dy tre firma qe kane ardhur ketu? Apo t'i bejme qejfin Babes pa kush po pyet per femijet?

  Përgjigju
 • Cnxndn: 23/01/2022 23:23

  Ne Turqi jetojne 7 milione shqiptare vemje. Prandaj po e mesojne. Se eshte e drejta e tyre. Po ketu sa turq jetojne?! Pervec ju anadollakeve qe u intereson te jeni te tille.

  Përgjigju
  • Tasos: 24/01/2022 07:34

   JEMI BUDALL SI POPULL QE PRANOJME GJUHEN TURKE PER TI BERE QEFIN SULLTANIT MIKUT TE EDI SULLTANIT.

 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Homazhe në Tiranë në nder të 'Heroit të Kosovës' Afrim Bunjaku! Qytetarët ndezin qirinj në sheshin “Nënë Tereza”

Homazhe në Tiranë në nder të 'Heroit të Kosovës' Afrim Bunjaku! Qytetarët ndezin qirinj në sheshin “Nënë Tereza”