Gjykata e Lezhës në kaos, 3 gjyqtarë me 80 çështje në ditë! Avokti: Zvarriten gjyqet, KLGJ të plotësoje vakancat

Gjykata e Lezhës ka mbetur vetëm me tre gjyqtarë, të cilët duhet të shqyrtojnë çdo ditë rreth 80 çështje gjyqësore. Shqetësimi është ngritur nga kreu i Dhomës Vendore të Avokatisë Elton Laska, i cili tha se mungesa e gjyqtarëve ka sjellë vonesa në gjykimin e çështje. Gjykata e Lezhës ka në organikë 12 gjyqtarë, por për shkak të reformës në drejtësi dhe transferimeve kanë mbetur vetëm gjyqtarët Ilir Përdeda, Aurel Arapi dhe Artan Hajredinaj.

“Ngarkesa që i është shtuar kësaj gjykate është bërë e pamundur të ketë funksionim normal”, tha Elton Laska, avokat

Kreu i Dhomes Vendore të Avokatisë në Lezhë Elton Laska, i bën thirrje Këshillit të Lartë Gjyqësor të plotësojë vakancat në gjykatën e Lezhës dhe të zgjidhe problemin e ambienteve, pasi janë të kufizuara.

“Nga ana e KLGJ duhet të merret vendim për ambientet dhe për plotësimin e vendeve vakante”, shtoi ai.

Me harten e re gjyqësore e cila nisi zbatimin me 1 maj të këtij viti, Gjykata e Lezhës i shërben tre bashkive të qarkut, Mirditë, Kurbin dhe Lezhë. Numri i çështjeve gjyqësore që shyrtohen në një ditë arrin deri në 80. Ndërsa në total regjsitrohen 4 mijë dosje një vit. 

 

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Avokati: 21/09/2023 01:16

    Na shkrite fare. E paska bere vllain avokat Migena Laska gjyqtarja e korruptuar. Hajde system I kalbur I drejtesise hajde.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh