Gjykata e New York padit PepsiCo për ndotje plastike

Gjykata e New York padit PepsiCo për ndotje plastike

Foto e ndotjes plastike nga ngritja e padisë nga Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut

New York-u ka ngritur padi kundër PepsiCo, duke vënë në dukje mbetjet plastike të gjigantit të pijeve.

Padia civile, e paraqitur në Gjykatën e Lartë nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James, pretendon se PepsiCo ka kontribuar në “shqetësimin publik” në lidhje me lumin Buffalo. 

Ajo kërkon vendosjen e gjobave financiare dhe dëmshpërblimit për kompaninë, si dhe që PepsiCo ta ndalojë shitjen e mallrave në plastikë njëpërdorimshe që nuk paralajmëron për problemet mjedisore, raporton BBC.

“Të gjithë banorët e New Yorkut kanë të drejtën bazë për ujë të pastër, por paketimi dhe marketingu i papërgjegjshëm i PepsiCo po rrezikojnë furnizimin me ujë, mjedisin dhe shëndetin publik. Askush nuk duhet të shqetësohet për plastikën në ujin e tij të pijshëm, mbeturinat plastike që mbushin një breg piktoresk lumi apo ndotja plastike që dëmton jetën e egër”, tha James. 

PepsiCo njoftoi se kompania është “serioze” për reduktimin e plastikës dhe është “transparente” në përpjekjet e saj.

“Kjo është një çështje komplekse dhe kërkon përfshirjen e aktorëve të ndryshëm, nga bizneset, lagjet, ofruesit e reduktimit të mbetjeve dhe drejtuesit e komunitetit te konsumatorët”, tha një zëdhënës i PepsiCo.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Fier/ Abuzonin seksualisht me fëmijën e tyre 2 vjeçar, Prokuroria e Fierit nis hetim për dy prindërit

Fier/ Abuzonin seksualisht me fëmijën e tyre 2 vjeçar, Prokuroria e Fierit nis hetim për dy prindërit