Gllënka të vogla gjatë apo gllënka të mëdha pas? Zbulohet mënyra më e mirë për të pirë ujë kur stërviteni

Gllënka të vogla gjatë apo gllënka të mëdha pas? Zbulohet mënyra më e mirë për të pirë ujë kur stërviteni

Foto ilustruese

Kur bëhet fjalë për stërvitje ose vrap, ka disa gjëra thelbësore për fitnesin, këpucë të mira dhe shumë ujë. Shpesh na thuhet se sa e rëndësishme është kjo e fundit, për t'u siguruar që po zëvendësojmë lëngjet e humbura nga djersa. Por cila është mënyra më e mirë për të pirë ujë gjatë stërvitjes?

 A është më mirë të pini pak dhe shpesh, apo në sasi më të mëdha? Dhe a duhet të hidratohemi para apo pas? Tash Curry, një trajnere thotë se gjëja e parë është të siguroheni që të jeni të hidratuar përpara çdo stërvitje.

“Të siguroheni që jeni të hidratuar përpara se të ushtroheni është shumë e rëndësishme, nëse jo temperatura juaj do të rritet më shpejt dhe zemra juaj do të duhet të punojë më shumë se zakonisht.

Të jesh i hidratuar gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës është çelësi, (ndoshta më shumë se në stërvitje), pini në mënyrë të qëndrueshme dhe synoni të pini rreth 450 ml ujë 2-4 përpara se të ushtroheni, për të përfituar sa më shumë nga stërvitja juaj”, tregon ajo.

Për sa i përket gjatë stërvitjes, gllënjkat e vogla janë mënyra më e mirë.

'Të pish ujë në intervale 15-20 minuta është padyshim mënyra më e mirë. Gjithashtu, në një stërvitje me intensitet të lartë, pini një gllënjkë, pasi mund të shkaktojë fryrje”, shprehet trajnerja.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe

3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe