Goditja e grupit ‘Bajri’, PD: Deputetët e Ramës ranë në rrjetën e përgjimeve, Bushati hesht

Ervin Salianji

Dy ditë pas goditjes së grupit ‘Bajri’ në Shkodër dhe në Tiranë, PD vijon me akuzat ndaj ministrit Bushati dhe kryeministrit Rama. Ervin Salianji, sekretar i grupit parlamentar të PD thotë se ‘Ditmir Bushati hesht dhe nuk u përgjigjet pyetjeve të PD për komunikimet e tij me bandën e Bajrëve. E vërteta është se me porosi të Ramës, Bushati ka bashkëpunuar me Bajrët në zgjedhje’ shprehet ai.  Ai deklaron se ‘Shumë prej qeveritarëve dhe deputetëve të Rames kanë rënë në rrjetën e përgjimeve të partnerëve’.

Bushati nuk iu përgjigj 5 pyetjeve që i adresoi Partia Demokratike dje.  Bushati dhe Rama janë mekur sepse:- Bushati me porosi të Ramës i ka takuar me dhjetëra herë para fushatës, gjatë fushatës dhe pas saj për t’i kthyer shërbimet grupit të Bajrajve, me emërime, tendera dhe vendosjen e shtetit në shërbim të tyre.  Gjatë zgjedhjeve grupi Bajraj është përdorur për të kërcënuar dhe intimiduar votuesit e opozitës. Rama i ka kërkuar grupit Bajraj, nepermjet Ditmir Bushatit, që të shtojnë numrin e deputetëve te PS ne Qarkun Shkodër sipas “mënyrës së tyre” dhe në këmbim u ka ofruar garanci për të drejtuar ata gjithë interesat në Shkodër. Bushati u ka dërguar falenderimet në emër të Ramës pas zgjedhjeve elektorale. Komunikimi  me Bajrat është i shpeshtë dhe komunikimi i fundit me ta është gjatë muajve të fundit. Shumë prej qeveritarëve dhe deputetëve të Rames kanë rënë në rrjetën e përgjimeve të partnerëve. Prandaj Edi Rama nuk e pranon vetingun në politikë.

Ervin Salianji

Mbrëmjen e së premtes policia dhe prokuroria gjatë një operacioni në Tiranë dhe në Shkodër arrestuan në total 11 persona, duke përfshirë këtu edhe 3 të arrestuarit e aksionit të zhvilluar pak ditë më parë, në lagjet Kiras dhe Dobraç. Të arrestuarit akuzohen për vrasje, gjobëvënie ndaj bizneseve, kërcënim si dhe pjesëmarrje në një grup të strukturuar kriminal.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento

Komente

 • Ton Tironsi: 24/09/2018 04:43

  Po me lebo po. Rama i kap vet qe ti qisi bojen vetes vet.... qe tju japi juve materjal me lef...qe tja fusi vetes se i vje gjynof per juve...palltrrapista

  Përgjigju
 • Populli fukara: 24/09/2018 02:59

  VL te gjithe jan hajduta po ku je o enver

  Përgjigju
 • Arbëri: 23/09/2018 19:41

  Ervin Salinaji është kriminel i ndyer vet dhe i baltosur gjer në kok... mjaft më me feelliqësirat e juaja! Lereni drejtësin ta kryej punën e vet se edhe ju nga PD do u vie radha të përgjigjeni për shumë qka...!!!

  Përgjigju
  • Erik: 24/09/2018 16:56

   @luli po per Grimen pse s'flet Salianji mo trim qe e kane patur ne liste per deputet? Po per Licet pse nuk denoncon PD, Çapajt ne Elbasan, Hakajt ne Nikel etj etj qe perflitet se jane krahu i tyre? Duan te bejne politike me krimin, jo se u kercet fort per krimin ne vend. Sepse e dine mire qe me ndihmen e krimineleve kane ardhur ne pushtet qe prej 1996-es e ketej, se voten e popullit nuk kane pare ndonjehere me sy. Ka nevoje PS-ja per keta qe me shume te prishin pune se te rregullojne, maksimumi u ka kerkuar te jene neutral e mos krruhen tek kutite e komisioneret.

  • luli: 24/09/2018 02:58

   PD E BEN MIRE PUNEN DHE BRAVO I QOFTE SALIANJIT DHE TE TJEREVE.OPOZITA KETE KA NE DORE DHE PO E BEN MIRE .KUSH I NENVLEFTESON E KA GABIM.

 • Lalka i Radanecit: 23/09/2018 19:03

  Teçken e seçkes u be ky koke mafishka politikan. Pika politikes me kesi Mysybet.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Nartë, kreybashkiaku Leli: Flakët nën kontroll, e qëllimshme