GOLAT/ Man. United e bën dramë, larg 1/8 të Champions League! Spektakël dhe 'lumë golash' në Madrid dhe Lisbonë, Arsenal luan 'tenis' me Lens

Champions League nisi dhe vijoi mbrëmjen e së mërkurës me surpriza. Në 18:45 Galatasaray dhe Man. United barazuan 3-3 në Stamboll, ndërsa Sevilla humbi 2-3 në shtëpi me PSV dhe i jep lamtumirën eventit. Në 21:00 Reali mundi 4-2 Napolin në Spanjë, Benfica dhe Inter barazuan 3-3, teksa Arsenali fitoi 6-0 kundër Lens. Bayern Munich vetëm 0-0 në shtëpi. Skuadra që siguroi një biletë për në 1/8 e Champions nga kjo mbrëmje ishte PSV, që përmbysi Sevillan.

Tanimë numri i skuadrave që kalojnë në 1/8 e Champions shkon në dymbëdhjetë. Bayern Munich, Arsenal, PSV, Real Madrid, Sociedad, Inter, Atl. Madrid, Lazio, Dortmund, Manchester City, Leipzig dhe Barcelona janë skuadrat e kualifikuara edhe pse raundi i grupeve ka edhe nga një takim.

Në "Rams Park" në Stamboll, Galatasaray barazoi 3-3 me Manchester United në një ndeshje të "çmendur" për raundin e pestë në grupin A të Champions League. Në "ferrin" e tifozëve vendas, "Djajtë e Kuq" nuk mundën të merrnin tri pikë duke komplikuar pozitat për një biletë në fazën e 1/8, pasi ndeshjen e fundit e luajnë në shtëpi kundër Bayern Munich. Sfida nisi mirë për miqtë e ten Hag që shënuan dy gol në 18 minutat e para të lojës. Garnacho dhe Bruno Fernandes shënuan për United, para se Ziyech të shkurtonte në të 29 minutë.

Edhe pjesa e dytë nuk zhgënjeu, duke nisur me gol që në të 55 minutë me McTominay. Kur u duk se United i kishte tri pikët në "xhep", skuadra nga ishulli u tradhtua nga Onana, me gardianin që nuk ndali një goditje të Ziyech në minutën e 62-të, për golin e 2-3. Më pas ishte Akturkoglu që në minutën e 71 vendosi ekuilibrat në 3-3. Me Bayernin e Munihut të kualifikuar, Galatasaray shkon në kuotën e pesë pikëve në vendin e dytë dhe ndeshjen e fundit në grup e ka me Copenhagen në udhëtim. United me katër pikë mban vendin e fundit dhe duhet të shpresojë që danezët të ndalin turqit në sfidën e fundit, ndërsa ata të kalojnë Munich për një biletë më tej. Duket se me barazimin e sotëm United do jetë jashtë 1/8 të Champions, edhe pse matematikisht kanë mundësi për më tej.

Ndeshje me përmbysje të "çmendur" në "Sanchez Pizjuan". Sevilla humbi 2-3 në shtëpi me PSV dhe i jep lamtumirën Champions League duke mbetur në fundin e grupit B me vetëm 2 pikë. Spanjollët shënuan dy herë me Sergio Ramos në minutën e 24 dhe En Nesyri në të 47 minutë. Më pas holandezët e Bosz do "ndizeshin" duke shënuar tre herë me Saibari, autogolin e Gudelj dhe Pepi në 90+2. Kështu, PSV shkon në kuotën e tetë pikëve në vendin e dytë në grup, ndërsa Sevilla me vetëm dy pikë dhe me tre humbje radhazi në Champions mban vendin e fundit dhe i jep lamtumirën këtij kompeticioni, duke mos pasur asnjë shans të kalojë më tej.

Ndeshje fantastike në stadiumin e "Dritave" në Portugali. Benfica dhe Inter barazuan 3-3 në grupin D të Champions League. Nënkampionët e këtij kompeticioni, Inter tregoi shpirtin luftarak dhe nga 3-0 e mbylli ndeshje më 3-3 me Kristjan Asllanin që luajti 90 minuta. Ndeshja nisi keq për zikaltërit, me një ish si Joao Mario që shënoi tripletë për "Shqiponjat" në minutat 5, 13 dhe 34, me golin e dytë që erdhi si pasojë e një gabimi nga Asllani.

Pjesa e dytë ishte me tjetër fytyrë për Interin, që shënoi me Arnautovic në të 51 minutë, Frattesi në të 58 minutë dhe goli i barazimit nga Sanchez me penallti në minutën e 72. Në fund Benfica mbeti me një lojtar më pak pas të kuqit me VAR për Antonio Silva. Grupi D i ka mësuar skuadrat që kalojnë më tej, me Sociedad dhe Inter që kanë një biletë për në 1/8. Tanimë të dyja skuadrat do përballen në javën e fundit në Milano, për të mësuar se cila do kalojë si skuadra e parë.

Real Madridi fitoi 4-2 me Napolin në grupin C të Champions League. Për javën e pestë, "Galaktikët" nuk kursyen italianët edhe pse pësuan gol që pas nëntë minutave lojë me Simeone. Ndërkohë Reali shënoi me Rodrygo dhe Bellingham për të përmbysur ndeshjen që në pjesën e parë. Në pjesën e dytë ishte Anguissa që barazoi për 2-2. Fundi i lojës solli dy gola për Realin, me Nicolo Paz që shënoi në të 84 minutë. Në fund ishte Joselu në të 90+4 që shënoi për rezultatin final 4-2. Ndërkohë Napoli nuk e ka siguruar ende matematikisht kalimin në 1/8, teksa luan ndeshje e fundit kundër Bragës në Itali.

Champions League, raundi 5 - e mërkurë:

Grupi A

18:45 Galatasaray 3-3 Man. United (Ziyech 29', 62', Akturkuglu 71' / Garnacho 11', Fernandes 18', McTominay 55')

21:00 Bayern Munich 0-0 Copenhagen

Grupi B

18:45 Sevilla 2-3 PSV Eindhoven (Ramos 24', En Nesyri 47' / Saibari 68', Gudelj 81' (og), Pepi 90+2')

21:00 Arsenal 6-0 Lens

Grupi C

21:00 Real Madrid 4-2 Napoli

21:00 Braga 1-1 Union Berlin

Grupi D

21:00 Benfica 3-3 Inter

21:00 Real Sociedad 0-0 Salzburg

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:05
VIDEO/ 'Pazza Inter', zikaltërit barazojnë 3-3 Benficën në Portugali


Ndeshje fantastike në stadiumin e "Dritave" në Portugali. Benfica dhe Inter barazuan 3-3 në grupin D të Champions League. Nënkampionët e këtij kompeticioni, Inter tregoi shpirtin luftarak dhe nga 3-0 e mbylli ndeshje më 3-3 me Kristjan Asllanin që luajti 90 minuta. Ndeshja nisi keq për zikaltërit, me një ish si Joao Mario që shënoi tripletë për "Shqiponjat" në minutat 5, 13 dhe 34, me golin e dytë që erdhi si pasojë e një gabimi nga Asllani.

Pjesa e dytë ishte me tjetër fytyrë për Interin, që shënoi me Arnautovic në të 51 minutë, Frattesi në të 58 minutë dhe goli i barazimit nga Sanchez me penallti në minutën e 72. Në fund Benfica mbeti me një lojtar më pak pas të kuqit me VAR për Antonio Silva. Grupi D i ka mësuar skuadrat që kalojnë më tej, me Sociedad dhe Inter që kanë një biletë për në 1/8. Tanimë të dyja skuadrat do përballen në javën e fundit në Milano, për të mësuar se cila do kalojë si skuadra e parë.

 

 

 

 

 

Ora 23:02
Spektakël me gjashtë gola, Real Madrid mund 4-2 Napolin në 'Bernabeu' (VIDEO)


Real Madridi fitoi 4-2 me Napolin në grupin C të Champions League. Për javën e pestë, "Galaktikët" nuk kursyen italianët edhe pse pësuan gol që pas nëntë minutave lojë me Simeone. Ndërkohë Reali shënoi me Rodrygo dhe Bellingham për të përmbysur ndeshjen që në pjesën e parë. Në pjesën e dytë ishte Anguissa që barazoi për 2-2. Fundi i lojës solli dy gola për Realin, me Nicolo Paz që shënoi në të 84 minutë. Në fund ishte Joselu në të 90+4 që shënoi për rezultatin final 4-2. Ndërkohë Napoli nuk e ka siguruar ende matematikisht kalimin në 1/8, teksa luan ndeshje e fundit kundër Bragës në Itali.

 

 

 

 

 

Ora 21:01
VIDEO/ Nga 2-0 në 2-3, PSV i bën 'gjëmën' Sevillas në Spanjë dhe e eliminon nga Liga e Kampioneve


Ndeshje me përmbysje të "çmendur" në "Sanchez Pizjuan". Sevilla humbi 2-3 në shtëpi me PSV dhe i jep lamtumirën Champions League duke mbetur në fundin e grupit B me vetëm 2 pikë. Spanjollët shënuan dy herë me Sergio Ramos në minutën e 24 dhe En Nesyri në të 47 minutë. Më pas holandezët e Bosz do "ndizeshin" duke shënuar tre herë me Saibari, autogolin e Gudelj dhe Pepi në 90+2. Kështu, PSV shkon në kuotën e tetë pikëve në vendin e dytë në grup, ndërsa Sevilla me vetëm dy pikë dhe me tre humbje radhazi në Champions mban vendin e fundit dhe i jep lamtumirën këtij kompeticioni, duke mos pasur asnjë shans të kalojë më tej.

 

 

 

 

 

Ora 20:59
'Djajtë e Kuq' ngecin në 'ferrin' e Stambollit, Galatasaray 3-3 Man. United! Djemtë e ten Hag rrezikojnë kualifikimin në Champions (VIDEO)


Në "Rams Park" në Stamboll, Galatasaray barazoi 3-3 me Manchester United në një ndeshje të "çmendur" për raundin e pestë në grupin A të Champions League. Në "ferrin" e tifozëve vendas, "Djajtë e Kuq" nuk mundën të merrnin tri pikë duke komplikuar pozitat për një biletë në fazën e 1/8, pasi ndeshjen e fundit e luajnë në shtëpi kundër Bayern Munich. Sfida nisi mirë për miqtë e ten Hag që shënuan dy gol në 18 minutat e para të lojës. Garnacho dhe Bruno Fernandes shënuan për United, para se Ziyech të shkurtonte në të 29 minutë.

Edhe pjesa e dytë nuk zhgënjeu, duke nisur me gol që në të 55 minutë me McTominay. Kur u duk se United i kishte tri pikët në "xhep", skuadra nga ishulli u tradhtua nga Onana, me gardianin që nuk ndali një goditje të Ziyech në minutën e 62-të, për golin e 2-3. Më pas ishte Akturkoglu që në minutën e 71 vendosi ekuilibrat në 3-3. Me Bayernin e Munihut të kualifikuar, Galatasaray shkon në kuotën e pesë pikëve në vendin e dytë dhe ndeshjen e fundit në grup e ka me Copenhagen në udhëtim. United me katër pikë mban vendin e fundit dhe duhet të shpresojë që danezët të ndalin turqit në sfidën e fundit, ndërsa ata të kalojnë Munich për një biletë më tej. Duket se me barazimin e sotëm United do jetë jashtë 1/8 të Champions, edhe pse matematikisht kanë mundësi për më tej.

 

 

 

 

 

 

S.DH/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku