GOLAT/ Juventusi mund 1-0 Romën dhe ndjek Interin në krye të Serie A! Milani mposht 1-0 Sassuolon, Atalanta fiton ndaj Leçes

Serie A e futbollit mbylli sot raundin e 18-të. Kjo e shtunë në futbollin italian filloi në orën 12:30, aty ku në Bergamo skuadra e Atalantës fitoi 1-0 me Leçen në derbin e shqiptarëve. Në 18:00 Milani fitoi 1-0 me Sassuolon, teksa në 20:45 Juventusi mposhti 1-0 Romën dhe ndjek Interin kryesues që ka vetëm dy pikë më shumë. Tri pikë edhe për Udinesen dhe Salernitanën.

Në "Geuiss Stadium" në Bergamo, Atalanta vendase fitoi 1-0 me Leçen. Për javën e 18-të në Serie A, në fushë kishte derbi shqiptarësh. Për vendasit në fushë titullar ishte Berat Gjimshiti, teksa te miqtë nga Puglia luajti sfidën e plotë edhe Ylber Ramadani, që u ndëshkua me karton të verdhë. Dueli në fushë prodhoi shumë raste, teksa rrjeta u prek në minutën e 58-të nga Lookman, me goditjen nga jashtë zonës që u ndal në fundin e portës. Me këtë sukses Atalanta ngjitet në pozitën e gjashtë me 29 pikë. Leçe me 20 pikë qëndron në vendin e 13-të.

Milani fitoi 1-0 me Sassuolon në "San Siro". Të besuarit e Piolit nuk zhgënjyen para tifozëve të tyre dhe për javën e 18-të dhe të fundit në Serie A për 2023 siguruan tri pikë me vlerë. Pjesa e parë e ndeshjes nuk mundi të zhbllokohej, paçka se kuqezinjtë patën një mundësi të mirë. Në fraksionin e parë të lojës, Sassuolo rrezikoi me Nedim Bajramin, me fantazistin e Kombëtares që provoi nga jashtë zonës, por pa sukses. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Pulisic në minutën e 59-të të ndeshjes. Një pasim i Bennacer bëri që amerikani mos falte përballë Consiglit. Me 36 pikë, Milani e mbyll këtë vit në vendin e tretë, teksa Sassuolo me 16 pikë është larg pritshmërive, duke mbajtur pozitën e 16-të.

Në Torino, një gol i dha tri pikët Juventusit kundër Romës për javën e 18-të në Serie A. "Zonja e Vjetër" fitoi 1-0 me Romën e Mourinhos në një ndeshje me shumë raste në të dyja portat. Miqtë nuk mundën t'i shënonin bardhezinjtë paçka se në sulm nga minuta e parë ishte dyshja Dybala - Lukaku. Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, me Ndickan që largoi një top mbi vijën e portës së Romës. Vetëm pak sekonda nga fraksioni i dytë iu deshën Juves që të shënonte me Rabiot. Në një aksion me pasime, Vlahovic pasoi bukur me thembër dhe francezi nuk gaboi përballë Patricio. Goli i dha sigurinë Juves që më pas kontrolloi lojën dhe shënoi edhe me Chiesan, gol që u anullua për pozicion jashtë loje. Me këtë fitore, Juvja ngjitet në kuotën e 43 pikëve në Serie A, duke mbajtur vendin e dytë me dy pikë më pak se Interi kryesues. Roma me 28 pikë mban vendin e shtatë.

Serie A - java 18-të, e shtunë:

12:30

Atalanta 1-0 Leçe (Lookman 58')

15:00

Cagliari 0-0 Empoli

Udinese 3-0 Bologna (Pereyra 23', Luca 48', Payero 52')

18:00

Milan 1-0 Sassuolo (Pulisic 59')

Verona 0-1 Salernitana (Tchaouna 48')

20:45

Juventus 1-0 Roma (Rabiot 47')

Ora 22:39
Këmba-këmbës Interit, Juventusi fiton 1-0 me Romën! Vendos Rabiot (VIDEO)

Ora 19:55
VIDEO/ Milani i falet Pulisic, mposht 1-0 Sassuolon dhe e mbyll vitin në pozitën e tretë