GOLAT/ Napoli 'K.O.' Juventusit për titullin, skuadra e Spallettit fiton në minutën e fundit! Tri pikë për Milanin

Serie A e futbollit është në javën e 31. Juventusi humbi 0-1 me Napolin në Torino, me djemtë e Allegrit që kanë tre humbje radhazi. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Raspadori në minutën e fundit të shtesës. Nga ana tjetër, Milani fitoi 2-0 me Leccen me dopietën e Leao.

Në "Allianz Stadium" në Torino, Juventusi humbi 0-1 me Napolin për javën e 31-të në Serie A. Dueli ishte i luftuar, me vendasit që kontrolluan pjesën e parë. 45 minutat e para u mbyllën me rrjeta të paprekura. Duhej minuta e 82 që Di Maria të shënonte për Juventusin, me VAR-in që anulloi golin për shkak të një faulli gjatë aksionit. Në minutën e 90+3, e fundit e shtesës, Raspadori me një goditje fluturimthi nga brenda zonës, do hidhte "knock out" Juventusin në shtëpi, duke i shkaktuar humbjen e tretë radhazi. Me 78 pikë, Napoli kryeson renditjen e Serie A dhe i duhet një fitore për t'u shpallur matematikisht kampion në Serie A. Juventusi me 59 pikë mban vendin e tretë.

Në "San Siro", Milani fitoi 2-0 me Leccen në javën e 31-të në Serie A. Duhej dopieta e portugezit Leao, që kuqezinjtë e Piolit të merrnin tri pikë me vlerë në garën për të siguruar një vend në Champions League edicionin që vjen. Ndeshja u hap në të 40 minutë, me Leaon që shënoi me kokë pas asistit të Tonalit. Edhe 45 minutat e dyta folën për kuqezinjtë, me Leao-n që shënoi në minutën e 75-të për dopietë. Me 56 pikë, Milani mban vendin e pestë në Serie A, teksa Lecce me 28 pikë gjendet në vendin e 16-të.

Ora 11:31
Napoli pa gjumë, 10 mijë tifozë presin ekipin në aeroport pas fitores me Juven! Flakadanë dhe kore shoqërojnë autobusin (VIDEO)

Festa për titullin kampion te Napoli nisi që të dielën dhe ka vazhduar deri në orët e para të mëngjesit të kësaj së hëne. Mbi 10 mijë veta pritën ekipin në aeroport për të festuar jo vetëm fitoren me Juventusin, por edhe kampionatin.

Pritjen e pabesueshme pothuajse e kanë shpërndarë në rrjetet sociale të gjithë futbollistët e Spaletti-t, që po i sjellin Napolit titullin e tretë në histori. Flakadanë, kore dhe motorë e ndoqën gjatë gjithë kohës autobusin.

Ora 10:12
Dopietë e Leao-s, Milani fitore për Europën (VIDEO)

Ora 10:11
VIDEO/ Napoli leksion Juventusit në Torino, Spalletti një ndeshje larg titullit kampion