Google u gjobit 98 milionë dollarë nga Rusia për përmbajtjen e ndaluar

Google u gjobit 98 milionë dollarë nga Rusia për përmbajtjen e ndaluar

Google u godit me një gjobë të paprecedentë të rëndë nga një gjykatë në Moskë të premten për dështimin në mënyrë të përsëritur për të hequr përmbajtjen e paligjshme pasi autoritetet ruse grumbullojnë presion mbi gjigantët e huaj të teknologjisë.

Firma e Shteteve të Bashkuara u gjobit me 7.2 miliardë rubla (98 milionë dollarë), tha shërbimi për shtyp i gjykatës në Telegram.

Rusia kohët e fundit ka grumbulluar gjoba ndaj kompanive më të mëdha të teknologjisë në botë, duke i akuzuar ato për mos moderimin e duhur të përmbajtjes së tyre dhe ndërhyrje në punët e vendit.

Megjithatë, gjobat që morën Meta (Facebook), Twitter, Google dhe gjigantë të tjerë të huaj të teknologjisë shtriheshin në dhjetëra miliona rubla, jo në miliarda.

Agjencia e lajmeve Interfax raportoi se gjoba ishte llogaritur si përqindje e të ardhurave vjetore të Google. Meta, e cila ka një seancë në gjykatë më vonë sot për të njëjtat akuza, përballet gjithashtu me një gjobë të bazuar në të ardhura. Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Google gjobitet në Rusi. Kompania u gjobit me 3 milionë rubla për shkeljen e ligjit të të dhënave personale të Rusisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake