Përgjimet 'fundosën' grupin e serave të kanabisit në Berat: 2 rrugë, 300 arka, i mbusha unë! Kodet mes trafikantëve: Nga 'OTR' deri te 'TBA'

Përgjimet 'fundosën' grupin e serave të kanabisit në Berat: 2 rrugë, 300 arka, i mbusha unë! Kodet mes trafikantëve: Nga 'OTR' deri te 'TBA'

Janë zbardhur detaje nga dosja hetimore për serat me kanabis në Berat. Përmes platformave në “Sigal” që përdoreshin nga anëtarët e grupit kriminal SPAK ka arritur që të zbardhë bisedat mes tyre.

Në mesazhe vihet re se anëtarët e grupit kriminal i drejtoheshin njëri tjetrit me nofkat “Flaka OTR”, “daja”, “ rrushi “, “samo” “TBA”, “Sadii” , “ Sxx”.

“Terezi e këna vu , 2 rrugë 300 arka, i musha unë, kur i qëndrojmë te koka punës shkon çdo gjë në rregull”- janë disa nga bisedat që kanë komunikuar anëtarët e grupit.

Aktiviteti kriminal ishte pikasur edhe nga banorët e fshatit Rërëz të cilët kanë evidentuar makinat e shumta që dërgonin 95 gratë që merreshin me proceset e punës.

Ky shqetësim vihet re edhe në një komunikim mes Arben Vrapit dhe Hamdi Dylit në datën 2 shtator të viti 2022.

"O vëlla po më thoshte Lefteri ca muhabete dhe i thash çne unë me këto gjëra... për të ditur e di po nga e mori vesh", Dyli i shpreh shqetësim Arben Vrapit.

"Vëlla thuaj atyre nga hoxhenjt mos të flasin shumë se i kanë Q... Nënën me të folur", thuhet në një tjetër bisedë.

Sipas prokurorisë Sadetin Hasaj ishte personi më aktiv në këtë aktivitet, ku më pas orientonte edhe shokët e tij, për ti dërguar ushqime, veshje, cigare si dhe mjete të tjera 95 grave që punonin në serat e ngritura ne fshatin Rërëz.

Hetimet u shtrinë pas zbulimit të datës 11 nëntor 2022 në fshatin Rërëz (Berat), ku u gjetën të ngritura 4 sera të mbyllura me plastmas, si dhe mjete e pajisje që ndihmonin në kultivimin e narkotikëve. Gjithashtu këtu u identifikuan si punëtorë në sera edhe 95 persona të gjinisë femërore. Ka dyshime se personat e arrestuar janë pjesë e aktivitetit kriminal që zhvillohej në Berat. Në atë kohë thuajse gjithë komisariati I Beratit u shkri ku u ndërmorën masa disiplinore si largim nga detyra apo shtyrje e afatit të gradimit për shkak se nuk zbuluan aktivitetin kriminal.

Ndërsa një ditë më parë SPAK ka firmosur edhe 9 urdhër arreste të tjera pasi mori për kompetencë dosjen, ku ishin të përfshirë edhe zyrtarë të lartë të policisë. Të mërkurë e 24 prillit, hetuesit e BKH-së në bashkëpunim me policinë e shtetit ekzekutuan urdhërat e arrestit për 6 persona ndërsa u shpallën në kërkim 3 të tjerë. Në pranga kanë përfunduar: Sadetin Hasaj, Lulëzim Bushataj, Mustaf Manej, Suad Smakaj, Arben Vrapi, Adiol Çifliku. Sakaq u ushtruan kontrolle në banesat e disa prej shtetasve të arrestuar apo të shpallur në kërkim, si në zonën e Malësisë së Madhe, Niklës së Fushë-Krujës, Shkodrës, Lezhës, Beratit,  Kuçovës etj. 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Zyra e Rikuperimit të Aseteve, Balla: Do gjurmojë pasuritë e fshehura të krimit, shpresoj të kemi edhe mbështetjen e opozitës

Zyra e Rikuperimit të Aseteve, Balla: Do gjurmojë pasuritë e fshehura të krimit, shpresoj të kemi edhe mbështetjen e opozitës