Greqi/ Digjet makina e diplomates italiane, pak para vizitës së ministrit Antonio Tajani! Zjarri dyshohet i qëllimshëm

Greqi/ Digjet makina e diplomates italiane, pak para vizitës së ministrit Antonio Tajani! Zjarri dyshohet i qëllimshëm

Makina e Suzana Sline, e cila është këshilltarja e parë e ambasadës italiane në Athinë, u shkatërrua plotësisht pasi u përfshi nga flakët në parkingun e shtëpisë së saj. 

Zjarrfikësit që shkuan në vendngjarje arritën të shuanin zjarrin dhe pak më vonë gjetën mbetje të një shishe me lëng të ndezshëm, shkrepse dhe ndezës.

Në vendngjarje shkuan 18 zjarrfikës me 6 mjete, ndërsa përveç makinës së djegur nga zjarri është dëmtuar edhe një tjetër.

Mediat greke kanë publikuar pamjet nga vendngjarja, ndërsa mësohet se bëhet fjalë për zjarrvënie të qëllimshme, ndërsa autorët ende nuk janë identifikuar.

Ministria e Jashtme e Italisë lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar veprën e kriminale.

Rastësi apo jo, zjarrvënia në makinëne diplomates ndodhi, teksa pritet në Athinë Antonio Tajani, Ministër i Jashtëm i Italisë, i cili po merr pjesë në mbledhjen e Byrosë së Grupit Parlamentar të Partisë Popullore Evropiane.

Në një postim në Twitter, kreu i diplomacisë italiane, Antonio Tajani ka thënë se ka kontaktuar me Susanna Schlein për të shprehur solidaritetin e tij. Ai shtoi se gjatë pranisë së tij në Athinë do të vizitojë edhe ambasadën italiane.

Në njoftimin përkatës, Ministria e Jashtme flet për një veprim të papranueshëm dhe të dënueshëm, i cili megjithatë nuk do të prishë në asnjë mënyrë marrëdhëniet e shkëlqyera greko-italiane.

S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

51 vjeçari nga Kukësi gjendet i pajetë në një kanal me ujë në Vlorë

51 vjeçari nga Kukësi gjendet i pajetë në një kanal me ujë në Vlorë