Greqi/ Organizatat greke njoftojnë vendosjen e autobusëve të posaçëm për varrimin e Kacifas, çmimi 20 euro

Në Greqi nisin përgatitjet për të patur një pjesëmarrje sa më masive ditën e varrimit të Kostandinos Kacifas, i vrarë pas një shkëmbimi zjarri me forcat RENEA të dielën.

Report Tv dhe Shqiptarja.com disponojnë njoftimin e shoqatave të shenjta greke publikuar në Facebook ku shkruhet se miqtë i kanë një borxh Konstandinos Kacifas i cili humbi jetën në mënyrë të pajustifikuar.

“Prandaj në kemi vënë në dispozicion autobuzë për të gjithë ata që dëshirojnë të marrin pjesë në ceremoninë e varrimit ku kostoja e udhëtimit vajtje ardhje është 20 euro. Data e nisjes dhe kthimit do të njoftohet momentin kur do të mësohet dita dhe ora e varrimit”, thuhet në njoftim.

Njoftimi për organizimin e autobusëve që do të vijnë në Shqipëri për ceremoninë mortore të Kacifas

Po ashtu në fund të këtij njoftimi theksohet se:

“Ju lutem njoftoni gjithsecilin për të patur një prezencë dinjitoze për të dërguar mesazhin në vendin dhe atdheun tonë .Kjo është gjëja e fundit që mund të bëjmë për të nderuar kujtimin e tij. Për vrasjen e Kostandinos Kacifas është shprehur për mediat greke edhe kunati i tij Vagjel Sakelaraqis duke pohuar se ai kishte mundësi të largohej dhe të kalonte kufirin por zgjodhi që të kthehej e të vdiste aty. “Duket si çmenduri, por ai nuk ishte i çmendur”- u shpreh kunati i ekstremistit grek, ndërsa thekson se ai u qellua pasi kishte ngritur duart larte. 

Paralelisht me hetimin që ka nisur Prokuroria e Krimeve të Rënda edhe në Greqi ka nisur një hetim për ekzekutimin nga forcat RENEA të minoritarit 35 vjeçar Kacifas nga fshati Bularat në Gjirokastër


Lajmi kryesor:

Ekskluzive/ Familja kërkon kthimin e trupit të Kaçifas në shtëpi, babai: Heqim dorë nga ribërja e autopsisë


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

U vdiq djali me autizëm në makinë, lirohet nga qelia çifti shqiptar në Greqi! Dëshmia: I pëlqente të rrinte atje, i çonim ujë dhe ushqim

U vdiq djali me autizëm në makinë, lirohet nga qelia çifti shqiptar në Greqi! Dëshmia: I pëlqente të rrinte atje, i çonim ujë dhe ushqim