Greqi/ Ekzekutohet me plumb në kokë 39-vjeçari shqiptar! VIDEO nga momenti i vrasjes, greku e qëllon dhe largohet qetësisht

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Pireut, ku një 39-vjeçar shqiptar është qëlluar për vdekje me pushkë. Brigen Limka, babai i tre fëmijëve u ekzekutua për 9 sekonda nga një 68-vjeçar grek, pas një konflikti për parkingun ku punonte shqiptari.

Vetëm 9 sekonda dhe dy të shtëna iu deshën 68-vjeçarit në Pire për t’i marrë jetën 39-vjeçarit shqiptar që jetonte në Greqi.

Mediat greke kanë publikuar pamjet e rënda nga momenti i ngjarjes, ku u vra me armë gjahu shqiptari Brigen Limka. Në videot e publikuara nga mediat greke shihet momenti kur 68-vjeçari qëllon me armë shqiptarin dhe më pas largohet me armë në dorë qetësisht.

“Mbarova me ty, tani mbarova me ty”, ka thënë autori i vrasjes pasi ka qëlluar shqiptarin.

Shqiptari, babai i tre fëmijëve është dërguar me shpejtësi në spital, por nuk mundi që të mbijetonte si pasojë e plagëve të rënda që mori. Ndërsa autori, i cili u arratis menjëherë nga vendngjarja u kap pak më vonë nga policia greke.

Sipas mediave, ngjarja ka ndodhur në rrugën “Praxitelous 147” në Pire ku shqiptari punonte si roje parkingu.

Policia tha se 68-vjeçari Dhimitris Kutrumanis e qëlloi një herë në kokë shqiptarin e më pas është kthyer sërish duke e qëlluar për herë të dytë.

“Mes tyre pati debat. Autori u ngjit në banesën e tij mori pushkën dhe pasi e qëlloi tha; “tani mbarova me ty”. Ai njeri kishte sjellje të çuditshme”, është shprehur një dëshmitare.

Viktima dhe autori kishin pasur konflikte pasi i moshuari pengonte shqiptarin që tu shërbente klientëve të parkimit me qira.

Dëshmitarët kanë thënë se autori 68-vjeçar i cili u dorëzua në polici, njihej si person me probleme psikologjike pasi ishte konfliktuar dhe shpeshherë bërtiste.

“Autori krijonte vazhdimisht probleme në parking. Shumë herë hidhej mbi makina dhe nuk ngrihej dhe sot mori pushkën dhe kishte një problem me parkimin sepse banonte pikërisht sipër. Ai jetonte vetëm. Viktima nuk ka qenë kurrë problem. E dëgjuam duke thirrur për ndihmë dhe më pas dëgjuam të shtënat. Ai thirri fëmijët nga parkingu ngjitur. Pati dy të shtëna. Njëra në kokë, tjetra në fytyrë. Viktima ka tre fëmijë të mitur. Ajo që pashë ishte tronditëse. Policia mbërriti pas dhjetë minutash. Autori ishte mbyllur në shtëpinë e tij”, tha një dëshmitar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:46
‘Tani mbarova me ty’, del video e vrasjes së shqiptarit në Greqi! Autori e qëllon me armë dhe largohet qetësisht

Ky është momenti i ekzekutimit të shqiptarit Brigen Limka. Në video shihet momenti kur 68-vjeçari qëllon me armë shqiptarin dhe më pas largohet me armë në dorë qetësisht.

Vetëm nëntë sekonda, i mjaftuan 68-vjeçarit në Pire për t'i marrë jetën 39-vjeçarit, baba i tre fëmijëve .

“Mbarova me ty, tani mbarova me ty”, ka thënë autori i vrasjes pasi ka qëlluar shqiptarin.

Viktima dhe autori kishin pasur konflikte pasi i moshuari pengonte shqiptarin që tu shërbente klientëve të parkimit me qira.

Mes tyre kishte pasur një përplasje verbale. 68-vjeçari është ngjitur në banesën e tij, ka marrë pushkën dhe ka zbritur në rrugë. 39-vjeçari nuk e ka parë teksa fshihej pas një makine të parkuar. Ai ka dalë para viktimës në dy metra dhe e ka qëlluar në fytyrë.

Ora 17:13
Vrasja e shqiptarit në Greqi, dalin pamjet e rënda! Dëshmitarët: 39-vjeçari u ekzekutua brenda 9 sekondave, autori debatonte edhe me fqinjët

Vetëm 9 sekonda dhe dy të shtëna iu deshën 68-vjeçarit në Pire për t’i marrë jetën 39-vjeçarit shqiptar që jetonte në Greqi.

Mediat greke kanë publikuar pamjet e rënda nga vendngjarja, ku u vra me armë gjahu shqiptari Brigen Limka.

Sipas dëshmitarëve ai u ekzekutua nga një shtetas grek, pas një konflikti për një vend parkimi. Po sipas tyre, autori njihej si person problematik, ndërsa pasi ka kryer vrasjen, është ngjitur qetësisht sërish në banesën e tij.

“Mes tyre pati debat. Autori u ngjit në banesën e tij mori pushkën dhe pasi e qëlloi tha; “tani mbarova me ty”. Ai njeri kishte sjellje të çuditshme”, është shprehur një dëshmitare.

Gjithashtu një tjetër thotë se autori i vrasje shkaktonte shpesh probleme dhe debatonte me fqinjët edhe për gjëra të parëndësishme.

“Autori krijonte vazhdimisht probleme në parking. Shumë herë hidhej mbi makina dhe nuk ngrihej dhe sot mori pushkën dhe kishte një problem me parkimin sepse banonte pikërisht sipër. Ai jetonte vetëm. Viktima nuk ka qenë kurrë problem. E dëgjuam duke thirrur për ndihmë dhe më pas dëgjuam të shtënat. Ai thirri fëmijët nga parkingu ngjitur. Pati dy të shtëna. Njëra në kokë, tjetra në fytyrë. Viktima ka tre fëmijë të mitur. Ajo që pashë ishte tronditëse. Policia mbërriti pas dhjetë minutash. Autori ishte mbyllur në shtëpinë e tij”, tha një dëshmitar.

Ora 14:08
‘E qëlloi me plumb në kokë’, dëshmitari: U mbulua nga gjaku! Ja si e vrau greku shqiptarin

Mediat greke zbardhin detaje të reja nga vrasja e 39-vjeçarit shqiptar mesditën e sotme.

Ngjarja ka ndodhur në Pire, ku autori 68-vjeçar ka qëlluar drejt të riut shqiptar me pushkë, të cilin fillimisht e ka goditur nga jashtë parkingut ku punonte shqiptari dhe më pas i ka shkuar afër duke e qëlluar sërish.

Shqiptari, babai i tre fëmijëve është dërguar me shpejtësi në spital, por nuk mundi që të mbijetonte si pasojë e plagëve të rënda që mori. Ndërsa autori, i cili u arratis menjëherë nga vendngjarja u kap pak më vonë nga policia greke.

Ende nuk dihen shkaqet e kësaj ngjarje të rëndë, por po sipas mediave, shqiptari dhe greku kishin pasur debat më parë. Banorë të zonës raportuan se 68-vjeçari krijonte probleme në përgjithësi.

“Njëri zbriti nga pallati dhe qëlloi një person. Një punëtor parkingu. Ata duhet të kenë pasur ndonjë debat, sepse plaku ka zbritur me pushkë dhe e ka qëlluar dy herë në fytyrë. Jemi të tronditur. Burri kishte rënë përtokë i mbuluar me gjak. Ambulanca mbërriti pas një ore, por viktima me siguri tashmë kishte vdekur. Ne ende po dridhemi vërtet”, tha një dëshmitar.

S.S/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Roko: 16/09/2023 08:50

  Sigurisht qe edhe nga Korca duhet te kene degjuar 2 llafe per Kanunin... dikush duhet ti dergoje te fala nga zef kryeqyqja djalit te ketij xhajes... ska fare nevoje per proteste

  Përgjigju
 • Gjergj: 15/09/2023 21:48

  Kjo qè ndodh nè Greqi me shqiptarèt, ky barbarizèm taliban qè nuk njeh kontinenti, èshtè pasojè e paaftèsisè dhe mosegzistencès sè shtetit shqiptar, pèr tè bèrè minimalen pèr qytetarèt e saj, mbrojtjen pa Kompromis tè interesave tè tyre pèr njè jetè nè dinjitet nè vèndin ku jetojnè dhe punojnè. Sa jetè shqiptarèsh duhet tè sakrifikohen edhe mè, pèr tè vènè nè lèvizje kètè politikè tè padenjè qeveritare? Sa shqiptarè janè masakruar nè Greqi nè tè kaluarèn, vetèm e vetèm se iu gèzuan fitores sè Shqipèrisè ndaj Greqisè apo janè rrahur barbarisht deri nè vdekje nè burgjet e Greqisè, ku pèrfundojnè me "vendim gjykate" pèr faktin e vetèm se janè shqiptarè? Z.Rama, prononcohuni pèr kèto krime ndaj qytetarève shqiptarè, jepini Shqipèrisè atè qè ka nevojè dhe pèr tè cilèn jini votuar, pèr ti shèrbyer kètij populli. Èshtè e pafalshme dhe e padurueshme nè tè njèjtèn kohè, paraqitja greke ditore nè Shqipèri pèr tè "mbrojtur interesat" e njè vrasèsi ushtarèsh shqiptarè, e njè ordineri hajdut qè nuk èshtè grek fare, por qè Greqisè as nuk i intereson ajo gjè. Ajo, mbron vrasèsin me pagesè qè çon ujè nè mullirin e politikès sè tyre tè sèmurè. Reciprocitet z.Rama. Nèse shqiptarèt nuk kanè garanci as tè dalin nè rrugè nè Greqi dhe lère pastaj tè drejtèn e gjuhès dhe arsimimit nè gjuhèn amtare,,,pèr çfarè flasèm nè kètè vèndin tonè, kur vjen tek njè grusht tè paguarish me 300 € nè muaj pèr tu vetèdeklaruar si minoritarè?

  Përgjigju
  • CaBone: 16/09/2023 09:09

   Respekte maksimale per shkrimin. Nuk mund ti heqesh as nje pike as nje presje.

 • Trump: 15/09/2023 20:35

  Po KM Edi Rama a do te kerkoje llogari per kete vrasje me nota raciste ? Sa vlen jeta e shqiptarit zoti Rama? Sa shqiptare jane vrare dhe torturuar ne Greqi? Po gjendja e te burgosurve shqiptarë si eshte ?

  Përgjigju
 • Emigranti 2: 15/09/2023 20:03

  Edhe na çajnë tr...in këta grekët për Belerin, duan të na japin mësim demokracie dhe qytetërimi neve! Edhe ju o shqipëtarë që jetoni në Greqi ZGJOHUNI, PROTESTONI sepse po shtypeni e diskriminoheni çdo ditë! Mos heshtni më, mos rrini më këmbë kryq. Pensionet nuk njihen, për t'u bërë me letra duhen para edhe vite, minoritetet nuk njihen etj...

  Përgjigju
 • Emigranti: 15/09/2023 18:44

  Grekistan hesapi.. Hordhi barbaresh qe nuk dine as njerezillek dhe zero kulture.

  Përgjigju
 • Alb: 15/09/2023 18:04

  Kjo ashte demokracija si qejte rrugash

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja