Greqia do të abstenojë votën për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Europës

Greqia do të abstenojë votën për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Europës

Ministri i Jashtëm grek Gerapetritis dhe kryeministri Albin Kurti

Greqia do të abstenojë votën për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Europës. Ministri i Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis duke folur për radion ‘KanaliEna' nënvizoi se Greqia mbetet parimore në politikën e saj të jashtme.

‘Siç e kemi bërë të ditur në të kaluarën në raste të ngjashme, Greqia do të abstenojë nga ky votim. Me fjalë të tjera nuk do të mbështesë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës për arsye politike’, u shpreh ministri grek.

Nga ana tjetër Gerapetritis mbështet fuqizimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit për zgjidhje paqësore.

Komiteti i Ministrave të Këshillit Europian do të mblidhet muajin tjetër për të votuar nëse Kosova do të jetë pjesë e KiE.

Parlamenti europian i dha dritën jeshile Kosovës teksa tashmë i mbetet Këshillit të Ministrave të Jashtëm.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah