Greqia merr vendimin drastik për pensionet, revoltohen minoritarët në Shqipëri

Athina zyrtare do të prezantojë një projektligj që skualifikon nga pensioni shtetëror personat që nuk kanë qenë rezident në Greqi për 40 vite. Lajmi publikohet nga gazeta 'Kathimerini'. Projektligji që do të prezantohet nga ministria e punës do të prekë minoritarët grekë nga Shqipëria që paguajnë sigurime shoqërore. Grekët etnikë zhvilluan edhe një protestë në qendër të Athinës duke kërkuar pensione të barabarta.

Lajmi për amendamentin u publikua pasi këngëtari dhe lideri i grupit muzikor Melisses, Christos Mastoras, që ka lindur në një fshat me minoritarë në jug të Shqipërisë, i cili doli kundër qeverisë. Ndërkohë që kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis e ka telefonuar këngëtarin të enjten për t’a informuar për ndryshimet në projektligj. Me këtë vendim duket shumë e largët disa që Greqia të njohë vitet e punës për emigrantët shqiptarë që kanë punuar në vendin fqinj.

Lajmi ne gazeten greke Kathimerini

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento

Komente

 • Jorgo: 15/02/2020 20:59

  Na shkaterruane tani siç u shkaterrua patrioti i madhe Mjallaq Kodhjeme! Si do ja bejme për bukë tani?

  Përgjigju
 • Diku: 15/02/2020 15:57

  Heroj i popullit dha jeten Kacifas per ato 100 euro ne muaj. Si do ja heqni edhe ato. Nga do ktheheni tani per ato 100 euro ju veriopirasat nga Turku po ju duhet te ktheni edhe emrat mos harroni ti veri Mohamed, Ali.

  Përgjigju
 • alb: 15/02/2020 12:57

  Nga Jorgo dhe Niko do kthehen tek emrat origjinale Hasan dhe Hilmi

  Përgjigju
  • Preng lesh Doda: 17/02/2020 09:03

   Edhe prengat e leshet e mark dodat qe un klthyen ne Aleks, Jorgos e Janis , me s ne fund, tani e kane radhen te kthehen ne Asllan, Mehmet e Qazim.

 • Mitro: 15/02/2020 08:21

  Shiko tani kur të dekllarohen bullgarë vorio-epi l

  Përgjigju
 • Kafsha: 14/02/2020 21:40

  Hahahahaha I shtrydhi Jorgot për punet e veta e tani i shqelmon!

  Përgjigju
  • Pjeter: 15/02/2020 01:01

   Nuk kishte si te shkonte ndryshe,nje dite do te ndodhte.Ne greqi ka greke qe jetojne atje,dhe kane dhene kontribute,ndoshta jo te plota,por kan dhene,dhe marrin pak a shume pension sa nje minoritar,qe a ka shkel disa here ne jeten e tij ne greqi o jo.×

Lajmi i fundit

John

Të dënuar për vrasje, drogë e prostitucion, OFL 'në sitë' pasurinë  e 7 'të fortëve', mes tyre dhe Laert Haxhiu, i dyshuri për masakrën e Lushnjes