Guterres: Duhet bërë më shumë për të çuar drithërat ukrainase në tregjet botërore

Guterres: Duhet bërë më shumë për të çuar drithërat ukrainase në tregjet botërore

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në portin ukrainas të Detit të Zi. Guterres tha se ka ende shumë për të bërë për t'u siguruar që drithërat ukrainase, si dhe ushqimet dhe plehrat e prodhuara nga Rusia të mund të arrijnë në tregjet globale.

"Është koha për mbështetje masive dhe bujare, në mënyrë që vendet në zhvillim të mund të blejnë ushqimin nga ky dhe portet e tjera", tha ai më 19 gusht.

Ai vlerësoi marrëveshjen mes Ukrainës dhe Rusisë, të ndërmjetësuar nga OKB-ja, e cila ka hapur portet e Ukrainës në Detin e Zi dhe ka mundësuar eksportet e para të grurit ukrainas, që nga pushtimi i paprovokuar i Rusisë në shkurt.

"Kjo është një marrëveshje mes dy palëve - të mbyllura në konflikt të ashpër", tha ai. “Është e paprecedentë në shtrirje dhe përmasa”.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit bërthamor do të ishte vetëvrasje


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës