Hajdari: Basha i mirëpritur për Reformën Zgjedhore

Hajdari: Basha i mirëpritur për Reformën Zgjedhore

TIRANË- Në cilësinë e bashkë-kryetares së Komisionit për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari është shprehur e gatshme që opozita jashtë-parlamentare të bëhet pjesë e diskutimeve për këtë reformë. Në ngritje të këtij Komisioni, Hajdari ka qenë kundër pjesëmarrjes së opozitës, me argumentin se ka qenë vendimi i tyre për të dalë jashtë Parlamentit dhe rrjedhimisht ka humbur edhe këtë drejtë, por sot është shprehur e gatshme të bashkëpunojë me to, për finalizimin e kësaj Reforme.

"Rezoluta një zëri gati, Reforma Zgjedhore po merr rrugën e duhur. Ftesa për opozitën jashtë për dialog, e mirëpritur nga të gjitha palët. Kërkesat më në fund po gjejnë konsensus. Pak orë dhe ditë na ndajnë nëse politika do t’i përgjigjet po 90% të për hapjen e negociatave...", shkruan Hajdari. 

OSBE-ja dhe më pas kryeministri Edi Rama bënë dje një ftesë të gjitha palëve për t'u ulur në tryezë dialogu, por ajo është refuzuar nga kryedemokrati Basha dhe aleatët e tij të cilët thanë se zgjidhja e krizës politike është për ta më prirotare se Reforma Zgjedhorë. Ndërkohë, po sot, bashkë-kryetari Damian Gjiknuri, në nisje të seancës parlamentare në një prononcim për mediat, u shpreh se është i gatshëm që të lagohet me kusht që ta njohë PD-ja Komisionin.

Postimi i plotë i Rudina Hajdarit

B.K./G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hinglateri: 19/09/2019 14:29

    Haha bishti therret sqeparin tall dafllakun Rudina me shalngjiturin Lanash Basha

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore

Berisha: Regjimi i Ramës përmbyset me forcë konservatore të qendrës së djathtë! PD ishte kthyer në OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore