Hamilton barazon rekordin e Schumacer, kampion bote për herë të 7

Leëis Hamilton është shpallur kampion botë për herë të shtatë në Formula 1. Piloti i Mercedes me fitoren në Çmimin e Madh të Turqisë ka arritur në kuotën e 307 pikëve, 110 më shumë se shoku i tij i skuadrës Valteri Bottas tre gara para përfundimit të kampionatit.

Më titullin e shtatë Leëis Hamilton barazon rekordin e Michael Schumacer, përsa i përket pilotëve me më shumë trofe, ndërsa bëhet i pari me 94 gara të fituara në karrierë dhe 97 ‘pole-position’. Për t’u theksuar edhe fakti që për Hamilton ky ishte titulli i katërt radhazi, 2017,2018,2019,2020.

Këtë sezon Lewis Hamilton thuajse zhvilloi një kampionat më vete pasi u shkëput që në fillim dhe asnjë prej pilotëve nuk mundi ta ndiqte. Në 14 gara të zhvilluara gjithsesj gjatë këtij sezoni 35-vjeçari ka fituar 10.

Ndryshe nga Mercedes-i i Hamilton një zhgënjim total këtë sezon ka qenë Ferrari, që nuk u ngrit në asnjë moment në lartësinë e emrit. Përsa i përket çmimit të Madh të Turqisë pas Hamilton Sergio Perez, ndërsa në vendin e tretë Sebastian Vettel, që zhvilloi garën e fundit me kokkuqen italiane.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën