Hapet zyrtarisht gara për Tunelin e  Llogarasë! 155 mln euro për ndërtimin e saj, përfundon për 3 vite

Është hapur zyrtarisht tenderi për ndërtimin e tunelit të Llogarasë. Projekti infrastrukturor do të financohet nga buxheti i shtetit, 155.6 milionë euro. Hapja e garës ndërkombëtare u njoftua më datë 12 dhjetor nga vetë ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku.

Kriteret teknike dhe të gjitha detajet e vendosura në dokumentet e tenderit janë bërë mbi bazën e projektit të detajuar inxhinierik nga kompania austriake IC Consulting, e cila fitoi tenderin për projektimin e tunelit.

Të gjitha kompanitë e interesuara dhe që kanë një eksperiencë afatgjatë në ndërtime të kësaj natyre kanë mundësinë që të dorëzojnë pranë Ministrisë së Infrastrukturës ofertën e tyre deri më 2 shkurt të vitit 2021. Më pas të gjitha ofertat do të verifikohen dhe analizohen nga komisioni i vlerësimit të ofertave që do të shpallë edhe ofertën ekonomike më të favorshme.

Pas nënshkrimit të kontratës kompania fituese ka afat 37 muaj që të përfundojë në kohë tunelin i cili është premtuar që do të jetë i kalueshëm në 2024, ndërsa punimet për këtë projekt infrastrukturor pritet të nisin në prill 2021.   

Në dokumentet e tenderit është vendosur edhe sigurimi i kontratës, dhe kompania fituese fillimisht duhet të dorëzojë me shkrim 10% të vlerës totale të ofertës në mënyrë që të garantohet ekzekutimi i punimeve dhe detyrimeve të tjera kontraktuale.

Tuneli i Llogarasë do të jetë i gjatë 5.9 kilometra dhe do të përshkohet nga qytetarët për rreth 7 minuta duke bërë të mundur shkurtimin e kohës që duhet aktualisht për të kaluar nga qafa e Llogaras. Po ashtu kjo vepër do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tironci: 15/12/2020 10:50

  O redu akoma se ke kuptu pse po bohet tuneli//sja shit vilat e resorteve te ketyne pranadaj ,tashti rruga im jep zhvillim dhe fillojne shitjet e ketyre vilave dhe atyre qe do behen

  Përgjigju
 • tosi: 14/12/2020 21:19

  Shume shpejt Tabakhonja e Tirones , syneperka e shqupit do hedhe helmin e radhes mbi kete projekt gjigand te Edi Rames

  Përgjigju
 • Qytetar: 14/12/2020 19:53

  ...i pa nevojshëm totalisht

  Përgjigju
 • redu: 14/12/2020 18:36

  Nuk e kuptoj llogjiken e Rames dhe keshilltareve te tij per investinet.Kush eshte me i rendesishem aeroporti i Vlores apo tuneli Llogarase? Cdo investim ka nje studim ekonomik.Behet me buxhetin e shtetit tuneli qe shume mire mund te ipej me koncension meqe kjo qeveri cdo investim e ndan me peivatet ) dhe aeroporti i Vlores behej me 100 milon dollar me buxhet te shtetit, ku dhe fitimet ne arken e shtetit do ishin me te medha.Do shihni qe shumica e mjeteve do dalin ne rrugen egzistyese dhe nje pakice me tunel,kurse aeroprti i Vlores do kete numer absolut pasagjetesh qe dhe nga Rinasi nuk do kalojne.Tirabe Vlore behet oer 2 ore dhe leverdia me cmimet me te lira do jete me e madhe.Leku kur abuzohet shkon kot dhe pa efekt ekonomik.E gezofshit tunelin se ajo ka mbet per shqiptaretxqe kerkojne nikoqirllek te lekut.Turp

  Përgjigju
 • Bes: 14/12/2020 18:29

  Pse mbaroi tyneli Kardhiq-Delvine qe fillua punimet per tynelin e llogaras?? Kjo eshte prova me flagrante qe qeveria fondet publike i ve ne funksion te oligarkis. Si ka mundesi qe nje veper e nisur ne 2009 ngeli e pa perfunduar per 1km tynel ku jane harxhuar miliona euro taksa per ta perfunduar vepra dhe ka ngel per nje tynel 1km degradimi i vepers eshte i natyshem se ska mirmbajtje dhe ato miliona euro qe jane hedhur shkojn per lesh nga amortizimi. Ore si ka mundesi jeni kaq shpirt kazem. Nuk u ndertua rezorti Kakomes e lat vepren pa mbaruar per 1km. Doli oligatku ne cep te llogaras direkt tynel me taksat e shqiptarve. Tju quash qeveri barbare eshte pak qeveri fashiste prap pak.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Në këtë ditë ka shumë mundësi që të vini në kontakt me njerëz interesantë... horoskopi për sot

Në këtë ditë ka shumë mundësi që të vini në kontakt me njerëz interesantë... horoskopi për sot