Hapi i madh i Marokut, ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin

Hapi i madh i Marokut, ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin

Flamuri i Marokut

Maroku ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin nën "arsyetimin se raporti mes organizatës Hezabullah me frontin Polisario kërcënon sigurinë dhe stabilitetin e vendit", transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Jashtëm maroken Nasır Burita në një deklaratë për shtyp theksoi se për shkak të marrëdhënieve mes organizatës Hezabullah dhe frontit Polisario, Maroku ka vendosur mbylljen e ambasadës së saj në kryeqytetin Iranian të Teheranit dhe i ka kërkuar ambsadorit iranian që të largohet nga vendi.

"Ky hap është ndërmarrë për shkak të marrëdhënieve mes organizatës së mbështetur nga Irani, Hezabullah dhe frontin Polisario, ku ne posedojmë prova që liderët e Hezbullahut kanë ofruar financime dhe trajnime për Polisario", është shprehur Burita.

Ndër të tjera ministri i Jashtëm maroken Burita pretendon se kanë informacione që Hezbullahu ka ofruar mbështetje ushtarake për Polisario dhe se diplomatët e ambasadës iraniane në Algjeri kanë lehtësuar bisedimet mes liderëve të Hezbullah dhe liderëve të Polisario-s. Po ashtu Burita pretendon se në muajin e fundit Hezbullah ka dhënë mbështetje me armë për Polisario.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Nën sytë e vëzhguesve të Interit, Ernest Muçi jep asist fantastik në Poloni

VIDEO/ Nën sytë e vëzhguesve të Interit, Ernest Muçi jep asist fantastik në Poloni