Hapja e garës për Forumin e Gruas në PD, Vokshi: Vendimi i Bashës arbitrar, uzurpues dhe i bërë në mënyrë qesharake me telefonatë

1543666424_AVOKSHI.jpg

"Arbitrar" dhe "uzurpues" e ka konsideruar Kryetarja e Lidhjes të Gruas në Partinë Demokratike, Albana Vokshi, vendimin e Lulzim Bashës për hapjen e garës në LDGSH për ta zëvendësuar atë.

Me një postim në Facebook, Vokshi shkruan se LDGSH ka zgjedhur drejtueset lokale të forumit të gruas, në mbi 600 grupseksione me parimin një anëtar një votë dhe në 74 degë dhe se pjesë vijuese e këtij procesi është gara për zgjedhjen e drejtueseve të LDGSH. Sipas Vokshit, asnjë drejtues i PD-së nuk ka rol në vendim-marrjen e LDGSH, teksa shton se qëllimi i Basha po braktis anëtarësinë dhe gratë demokrate

Postimi i plotë i Vokshit:

Kryetari i PD-së Lulzim Basha më informoi sot se ai ka vendosur të fillojë një proces të zgjedhjeve në Lidhjen Demokratike të Gruas së Shqipërisë. Ai më informoi, me anë të një telefonate, edhe se ka vendosur që zgjedhja e kryetares së forumit të bëhet me një anëtar një votë.

Dëshiroj të theksoj me ketë rast:

1.    Ndërhyrja e kryetarit të PD, duke krijuar procedura sipas dëshirës së tij dhe në shkelje të statutit të LDGSH, janë një dhunim arrogant i punës së strukturave dhe anëtareve të LDG.

2.    Informoj publikun se LDGSH është në përfundim të procesit të anëtarësimeve, organizimit dhe zgjedhjes bazuar në Statutin e LDGSH. Janë zgjedhur drejtueset lokale të forumit të gruas, në mbi 600 grupseksione me parimin një anëtar një votë dhe në 74 degë. Pjesë vijuese e këtij procesi është gara për zgjedhjen e drejtueseve të LDG.

3.    Zgjedhjet në LDG organizohen nga vetë forumi, sipas përcaktimeve statutore. As kryetari i PD-së, dhe asnjë komision zgjedhor i ngritur prej tij nuk mund të kenë rol në vendim-marrjen dhe menaxhimin e procesit. Drejtimi dhe vendim-marrja e forumit janë krejtësisht të shkëputura nga ato të Partisë. Asnjë drejtues i PD-së nuk ka rol në vendim-marrjen e LDG-së.

Vendimi i zotit Basha është arbitrar, uzurpues dhe i bërë në mënyrë qesharake me telefonatë.

Qëllimi i vendimit është të zhbëjë të gjithë procesin e deritanishëm të zgjedhjeve brenda LDG-së dhe të vërë nën kontroll të tij edhe forumin e gruas së PD, duke shpërfillur jo vetëm statutin, por edhe kontributin e mbi 10 mijë grave që morën pjesë në zgjedhjet e brendshme në LDGSH.

Veprimi i tij është braktisje e rëndë e anëtarësisë dhe e grave demokrate. Zoti Basha fatkeqësisht tani nuk i takon, nuk i pyet, nuk u merr mendim demokrateve e demokratëve për asgjë.

Ky diktat është braktisje e anëtarësisë dhe e grave demokrate. Udhëheqja e Partisë duhet të flasë e bashkëpunojë me demokratët kudo ku ata janë, e jo vetëm me socialistët në Kuvend.

LDGSH do të vijojë të mbështet në statutin e saj dhe parimet e themelimit të PD si forcë konservatore.

LDGSH do të vijojë procesin e zgjedhjeve në bazë të statutit të saj.


Lajmi kryesor:

Pas FRPD, Basha hap garën për të zëvendësuar kryetaren e Forumit të Gruas! Reagon Albana Vokshi: Vendim uzurpues! Do vazhdojmë zgjedhjet në bazë të statutit tonë


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba