‘Happy Valley’ dhe ‘Top Boy’ dominojnë në çmimet BAFTA 2024

‘Happy Valley’ dhe ‘Top Boy’ dominojnë në çmimet BAFTA 2024

Jasmine Jobson

Seriali dramatik i trafikut të drogës në Netflix, ‘Top Boy’ vlerësohet më i miri për 2024 nga Akademia Brianike BAFTA. Vlerësohen në çmime aktorët më në moshë të televizionit britanik.

Ndarja e çmimeve të Akademisë Britanike BAFTA është ngjarja me e madhe në kalendarin televiziv britanik e zhvilluar këtë të dielë në Royal Festival Hall të Londrës.

Më të mëdhenjë e televizonit britanik mbërritën në tapetin e kuq me elegancë. Fituesit të mëdhenj të çmimeve ishin dy seriale kriminalistike britanike “Top Boy’ dhe ‘Happy Valley’.

Sarah Lancashire 59 vjeç mori çmimin e aktores kryesore për rolin e saj ikonik si rreshtere Catherine Cawood në Happy Valley të BBC, që pason dramat e policisë në Yorkshire e cila u rrëzua në skenë duke pranuar çmimin.

Një natë të paharrueshme pati seriali hit në Netflix, ‘Top Boy’ i cili fitoi çmimin e serialit dramatik më të mirë. Seriali ndërkombëtar më i mirë u vlerësua Class Act në Netflix. Timothy Spall, 67 vjeç, fitoi çmimin e aktorit kryesor për interpretimin e tij në The Sixth Commandment.

Jasmine Jobson, Ylli i Top Boy, i cili luan Jaq në serialin e trafikut të drogës u vlerësua me çmimin aktorja më e mirë në rol dytësor. Prezantuese britanike Lorraine Kelly iu dha çmimi special i akademisë për 2024.

Programi komik u vlerësua Rob&Romesh Vs në Sky Max, programi më i mirë argëtues vlerësohet Strictly Come Dancing. Ellie Simmonds mori çmimin e dokumentarit më të mirë me ‘Finding My Secret Family’.

Eurovizion Song u vlerësua me ngjarja më e mirë LIVE, ndërsa për mbulimin ,më të mirë të lajmeve u vlerësua Channel 4 News me Inside Gaza, Israel and Hamas at War.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Britanikja “Time”: Shqipëria destinacioni më emocionues për pushime familjare

Britanikja “Time”: Shqipëria destinacioni më emocionues për pushime familjare