Hasan Bello: Letër e hapur kryeministrit të Kosovës, Shkëlqesis së Tij, z.Albin Kurti

Hasan Bello: Letër e hapur kryeministrit të Kosovës, Shkëlqesis së Tij, z.Albin Kurti

Albin Kurti

Z.Kryeminister ne radhe te pare flm per perkujtimin e kesaj date dhe deshmoreve qe dhane jeten kunder agresionit italian te 7 prillit 1939.

Por megjith respektin per ju, mendoj se nuk eshte e vertete teza qe Mbreti Zog nuk organizoi qendrese. Abaz Kupi, Mujo Ulqinaku dhe deshmoret e tjere qe dhane jeten ishin pjese e strukturave shteterore qe vareshin dhe u urdheruan nga Mbreti per te zhvilluar qendrese. Madje, Abas Kupi ka dhe nje interviste ne gazeten “Shqipnija” ne 1944 ku deklaron se Zogu e kishte urdheruar qe “Porsa te shkel kamba e ushtarit italian ne token shqiptare, do te japish menjehere urdhnin e zjarrit.

Ne rast se, ma vone, ju do te merrni nje urdhen te dyte nga une, me goje ose me shkrim, ketij urdhni te dyte, duhet te mos i bindesh”. Keshtu veprova dhe une,-vazhdon Abas Kupi,-dhe u mundova me ba detyren e ushtarit dhe patriotit qe e do megjith zemer atdheun e vet”.

Qendrese simbolike dhe aq sa mund te lejonte raporti i permbysur i forcave shqiptare me ato italiane u zhvillua ne çdo mol nga Shengjini deri ne Sarande.

Ajo kishte dy qellime: te sensibilizonte opinionin publik nderkombetar se shqiptaret e priten me arme agresionin fashist dhe, te shpetonte sa me shume jeten e popullsise shqiptare e cila megjithe gra, femije, pleq e plaka ishte 800.000-900.000 banore.

Para largimit ne ekzil (ashtu si vepruan te gjithe mbreterit e vendeve fqinje) Zogu u perpoq te siguronte ndihmen e diplomacise nderkombetare. Por te gjithe e lane ne balte. Ndersa jugosllavet deklaruan se do te hynin 15-20 km ne brendesi te territorit shqiptar per te siguruar “zonen strategjike”. Kjo e fundit nxorri jasht loje planin per tu terhequr ne malesite e veriut, per te vijuar qendresen.

Ne kushte te tilla, a mos duhej qe Zogu te kapej rob nga italianet? Te behej kukull ne duart e tyre? Apo te largohej ne ekzil, siç bene te gjithe monarket, per te organizuar çlirimin dhe luften diplomatike.

Ju nuk mund te nderoni ushtaret dhe te harroni “gjeneralin” qe organizoi qendresen e 7 prillit 1939.

Keta ka bere dhe vazhdon te beje edhe sot historiografia komuniste. Por e verteta qendron ndryshe…

Ky shkrim është marrë nga profili i autorit në rrjetin social "Facebook"

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Historia nuk eshte letersi artistike: 08/04/2024 09:36

  Zogu ngriti nje “republike bananesh” dhe ia vuri emrin mbreteri. Vendi kishte varesi totale ekonomike dhe politike ndaj Italise ne vitet 30-te, keshtu qe pushtimi thjeshte formalizoi nje marrdhenie qe ne praktike kishte ekzistuar prej vitesh. Shumica e popullsise fillimisht e pane Italine si force modernizuese. Rezistenca kunder italianeve filloi kur sulmuan Greqine nga territori shqiptar duke e kthyer Shqiperine e jugut ne fushe-beteje gje qe natyrisht shkaktoi pakenaqesi ne popull.

  Përgjigju
 • Pena: 07/04/2024 19:08

  Kjo eshte teza jote, e drejta jote. Por thuhet qe Ka 3 te drejta, njera e jotja, njera e imja dhe e drejta e vertete! Nuk mund te thuhet SE te gjithe mbretrit iken ne ekzil dhe ky I joni beri te njejten gje!!! Ketu edhe deduksion nuk Ka, por as induksion nuk Ka?! Thjesht me duket nje opinion per bisede ne televizionet e darkes.

  Përgjigju
 • Keci: 07/04/2024 18:30

  Zogu s'duhej që të largohej nga vendi për sa kohë familja e tij i'u largua rrezikut. Mos qëndresa e organizuar( jo vetëm për shkak të raportit të forcave) ishte se në drejtim nuk kishte meritokraci por b*thyece të lepe-peqes për mbretin - ngjashëm me sot.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin