Hetimet: Presidenti brazilian fajtor për vdekjet nga COVID! Nuk mori masa, dekurajoi injektimin e vaksinës

Një komision brazilian që heton mënyrën se si veproi qeveria gjatë pandemisë së Covid-19 ka votuar pro akuzave kundër Presidentit Jair Bolsonaro, ndër të tjera.

7 nga 11 senatorët e komisionevembështetën rekomandimet e përfshira në një raport prej 1,288 faqesh mbi pandeminë. Dokumenti bën thirrje për akuza kundër dy kompanive dhe 78 individëve, përfshirë presidentin Bolsonaro, për bilancin e rëndë të pandemisë në vend.

Më shumë se 605,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në Brazil - numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Raporti pretendon se qeveria e Bolsonaro lejoi që koronavirusi vdekjeprurës të përhapet në të gjithë vendin në një përpjekje të dështuar për të arritur imunitetin e tufës. Ai rekomandon akuzimin personal të presidentit për 9 krime, duke përfshirë nxitjen e krimit, sharlatanizmin dhe krimet kundër njerëzimit.

Bolsonaro ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur hetimin e komisionit dhe raportin rezultues si të motivuar politikisht.

Dokumenti përfundimtar i hetimeve 6-mujore do t'i dërgohet Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Brazilit. Megjithatë, ai konsiderohet aleat i presidentit dhe nuk pritet të ndiqet penalisht. Komisioni pritet gjithashtu të dërgojë një kopje të raportit në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë.

Raportuesi i Komisionit, Senatori Renan Calheiros deklaroi se dokumenti ia atribuon përgjegjësinë për pandeminë e pakontrolluar shumë njerëzve në Brazil, por Bolsonaro mban përgjegjësinë kryesore.

“Është përgjegjësia kryesisht e këtij presidenti, këtij vrasësi serial”, tha Calheiros.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Vodhi 680 mijë lekë të reja në kasafortën e kompanisë ku punonte, arrestohet 37 vjeçari në Tiranë (EMRI)

Vodhi 680 mijë lekë të reja në kasafortën e kompanisë ku punonte, arrestohet 37 vjeçari në Tiranë (EMRI)