Holanda thërret ambasadorin rus për vendimin e MH17

Holanda thërret ambasadorin rus për vendimin e MH17

1668781501_Gjykate.PNG

Qeveria holandeze ka thirrur ambasadorin rus lidhur me reagimin e Moskës ndaj vendimit në gjurmët për rrëzimin e fluturimit MH17.

Dje, tre ushtarë të një ushtrie separatiste pro-ruse u dënuan për vrasje për vdekjen e 298 personave në bordin e luftimit të Malaysian Airlines në vitin 2014.

Rusët Igor Girkin dhe Sergey Dubinskiy, dhe shtetasi ukrainas Leonid Kharchenko, u shpallën fajtorë për 298 akuza për vrasje dhe "shkaktim të paligjshëm të rrëzimit të një aeroplani" nga Gjykata e Qarkut të Hagës në aeroportin Schiphol, Amsterdam. Ata u dënuan me burgim të përjetshëm, raporton news.sky.

I pandehuri i katërt Oleg Pulatov u lirua pasi gjykata zbuloi se ai nuk kishte njohuri paraprake për planin për të lëshuar raketën. Ai as nuk kishte autoritetin të anulonte urdhrin e Dubinskiy për të gjetur raketën, tha gjykata.

Por të enjten, Moska tha se vendimi i gjykatës holandeze kishte "neglizhuar paanshmërinë".

Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut të Hagës, Hendrik Steenhuis, zbuloi se MH17 u rrëzua në korrik 2014 nga një raketë ruse Buk e lëshuar nga një rajon i pushtuar nga Kremlini në Ukrainën lindore.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Në mbrëmje rusët goditën Zaporizhzhian! Blinken: Rusia nuk mund të fitojë, të tërhiqet


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Daku humbet Spanjën! Sulmuesi dënohet nga UEFA me 2 ndeshje pas fyerjeve në ndeshjen me Kroacinë

Daku humbet Spanjën! Sulmuesi dënohet nga UEFA me 2 ndeshje pas fyerjeve në ndeshjen me Kroacinë