Holanda thotë se varianti Omicron ishte tashmë në vend më herët sesa mendohej më parë

Udhëtarët testojnë për Covid-19 në aeroportin Schiphol në Amsterdam, Holandë të dielën.

Varianti Covid-19 Omicron ishte i pranishëm në Holandë një javë përpara se dy fluturime të mbërrinin nga Afrika e Jugut që bartnin virusin, thanë të martën zyrtarët shëndetësorë holandezë, duke vënë në pikëpyetje afatin kohor të përhapjes së variantit në Evropë. Virologu i RIVM, Chantal Reusken i tha transmetuesit kombëtar NOS se një nga personat "ndoshta ishte infektuar me virusin në Holandë, raportoi CNN.

Autoritetet holandeze më parë besonin se rastet e para të variantit Omicron kishin mbërritur më 26 nëntor pasi 14 pasagjerë në fluturimet nga Johannesburg dhe Capetown rezultuan pozitivë. Omicron, i njohur gjithashtu si B.1.1.529, ka një numër jashtëzakonisht të lartë të mutacioneve, duke shkaktuar frikën se mund të shmangë vaksinat dhe të zgjasë pandeminë.

Dy rastet e reja të zbuluara në Holandë e çojnë numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara të Omicron në vend në 16, tha RIVM. Të paktën 20 vende dhe territore kanë konfirmuar raste të variantit Omicron deri më tani, ku më i fundit është Brazili.

Të paktën 70 vende , mes tyre Shtetet e Bashkuara, vendosën kufizime të reja udhëtimi nga disa vende afrikane pasi Omicron u identifikua për herë të parë nga shkencëtarët e Afrikës së Jugut. Por shumë ekspertë shëndetësorë e kanë shtyrë arsyetimin pas ndalimeve, me studime që tregojnë se kufizimet e udhëtimit mund të ngadalësojnë paraqitjen e një virusi ose varianti të ri me disa javë. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shprehur vazhdimisht frikën se ndalimet e udhëtimit dëmtojnë ekonomitë dhe dekurajojnë vendet që të jenë të çiltër për raportimin e viruseve ose varianteve të reja. Të martën, OBSH u kërkoi përsëri vendeve që të shmangin zbatimin e ndalimeve të udhëtimit në gjunjë, duke thënë se ato nuk "parandalojnë përhapjen ndërkombëtare" dhe "vendosin një barrë të rëndë mbi jetët dhe mjetet e jetesës".

"Vendosja e ndalimeve të udhëtimit që synojnë Afrikën sulmon solidaritetin global," tha të dielën Drejtori Rajonal i OBSH-së për Afrikën Matshidiso Moeti. "Covid-19 vazhdimisht shfrytëzon ndarjet tona. Ne do të marrim më të mirën nga virusi vetëm nëse punojmë së bashku për zgjidhje."

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Pse duhet të pini kafe çdo mëngjes? Ja çfarë ndodh me trupin tonë çdo pesë orë