Humbi medaljen për 1 kg, Calja pas rezultatit historik në Olimpiadën e Tokios: Forca shqiptare nuk vdes kurrë! Sporti ky është, por jam krenar për karrierën time

Briken Calja

Briken Calja, peshëngritësi shqiptar që zuri vendin e katër në Lojërat Olimpike në Tokio dhe humbi medaljen vetëm për 1 kg, ka reaguar lidhur me rezultatin historik ditën e djeshme për vendin tonë.

“Forca e shqiptarit nuk vdes kurrë”, shkruan ai duke shtuar se dolën kokëlartë dhe krenar nga Olimpiada e Tokios 2020, duke arritur një rezultat hisotrik me 341 kg në dygarësh për peshëngritjen shqiptare.

 Calaj tha se “sporti ky është” dhe se ndonjëherë ndonjëherë të duhet një milimetër për të arritur objektivin e medaljes.

Përmes rreshtave ai u shprehet se është shumë krenar për rezultatin, duke theksuar se gjatë karrierës së tij mban 3 nga rezultatet më të mira në historinë e peshëngritjes shqiptare, i 6-i në Londër 2012, i 5-i në Rio 2016 dhe i 4-ti në Tokio 2020.

Në fund të postimit të tij në rrjetin social Facebook, shkruan se tani është koha për qetësi dhe pritje të rezultateve përfundimtare pas analizave anti-doping.

Sportisti ka falendëruar nga zemra të gjithë mbështetësit dhe kontribuuesit e karrierës së tij.

Sportisti shqiptar është renditur i katërti në dygarësh në kategorinë deri në 73 kilogramë, me 341 kilogramë në total, një më pak se medalisti i bronxtë nga Indonezia Abdullah.

Për performancën e peshëngritësit, Briken Calja duke e cilësuar si të shkëlqyer ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Ai u shpreh se kjo është një arritje dinjitoze për Shqipërinë.

Nuk mund të mungonte edhe reagimi i presidentit, Ilir Meta i cili e karakterizoj gjithashtu performancën e sportistit shqiptar si të shkëlqyer.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bravo: 29/07/2021 23:07

    Bravo kampion

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Reshje dëbore dhe erëra të forta, bllokohen disa rrugë fshatrash në Elbasan, pa energji elektrike disa të tjera