'Humbja me Anglinë na shokoi', Çekiçi: Kundër Andorrës mjafton që fituam dhe vendosëm rekord

Me fitore, por me zhgënjimin e mos plotësimit të ëndrrës së madhe për të shkuar në Botëror, i ka mbyllur Shqipëria eliminatoret. Në ndeshjen e fundit të zhvilluar në ‘Air Albania’ kundër Andorrës kuqezinjtë fituan mininamilisht 1-0 me golin e Endri Çekiçit me penallti.

Kjo fitore i renditi kuqezinjtë përfundimisht në vendin e tretë pas Anglisë dhe Polonisë, ndërsa kuota e 18 pikëve ishte rekord, pasi kurrë më parë kuqezinjtë nuk kishin grumbulluar kaq shumë. Në përfundim të sfidës me Andorën autori i golit Çekiçi ishte shumë i lumtur për fitoren, ndërsa Ernest Muçi debutoi për herë të parë me kombëtaren.

Endri Çekiçi, futbollist i kombëtares: “Fitorja ishte më e rëndësishmja. Vinim pas një disfate me Anglinë ku të gjithë ishim të shokuar. E rëndësishme ishte vetëm të ktheheshim te fitorja pavarësisht se 1-0 duket rezultat modest, por e rëndëishme është 18 pikë, thyerja e rekordit. Kjo fitore është edhe për tifozët pavarësisht se nuk ndodheshin këtu.

Ernest Muçi, futbollist i kombëtares: “Jam shumë i lumtur që arrita të debutoj me kombëtaren e madhe. Shpresoja që të fitonim ndeshjen që në pjesën e parë, por ata u mbrojtën mirë. Jam shumë i lumtur që debutova dhe e mbyllëm me sukses këtë rrugëtim.”

Pengu më i madh i kombëtares në këto eliminatore do të mbesë humbja 0-1 kundër Polonisë në Tiranë, pasi në rast barazimi do ishin kuqezinjtë ata që do shkonin në ‘Play-off.’

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Saimir Strati mes pesë mjeshtërve të mëdhenj të mozaikut botëror: Arti për mua është përjetësi! Liria pasuria më e madhe