Hungari, mijëra njerëz protestojnë kundër qeverisë së ri-zgjedhur të Orban

Dhjetra e mijëra njerëz kanë dalë në protesta në Budapest kundër qeverisë së re të ri-zgjedhur të krahut të djathtë të kryeministrit hungarez Viktor Orban.

Kundërshtarët e kryeministrit Orban kanë mbushur rrugët e kryeqytetit ditën e shtunë për të protestuar ndaj asaj që ata thonë se është një sistem elektoral i padrejtë.

Protestat vijnë vetëm gjashtë ditë pasi partia qeverisëse Fidesz fitoi dy të tretat e vendeve parlamentare me gjysmën e votës kombëtare.

Z. Orban është një euroskeptik i fortë i cili bëri fushatë në një platformë anti-imigracioni.

Marshimi u organizua nëpërmjet një grupi Facebook të quajtur "Ne jemi shumica". Në tubimin e së shtunës organizatorët kërkuan dorëheqjen e tij dhe kanë bërë thirrje për një demonstratë të mëtejshme gjatë fundjavës së ardhshme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Protestuan kundër vaksinimit të detyrueshëm, 150 të arrestuar në Berlin