Hyjnë në qarkullim monedhat e para me imazhin e Mbretit Charles III

Hyjnë në qarkullim monedhat e para me imazhin e Mbretit Charles III

Miliona monedha që mbajnë imazhin e Mbretit Charles III do të hyjnë në qarkullim nga dita e sotme përmes zyrave postare në të gjithë vendin. Ato janë monedhat e para të prodhuara në masë që mbajnë imazhin e Mbretit të ri dhe do t’u jepen klientëve me këmbimin, raportojnë mediat e huaja.

Rreth 4.9 milionë prej monedhave të reja po shpërndahen në zyrat postare, rreth gjysma e numrit të përgjithshëm të caktuar për qarkullim. Monedhat që mbajnë imazhin e mbretëreshës së ndjerë do të pranohen akoma në dyqane.

“Sot shënohet një epikë e re për prerjen e monedhave në Mbretërinë e Bashkuar, me iamzhin e Mbretit Xharels III që shfaqet në qarkullim”, tha Rebecca Morgan, drejtore e shërbimeve të koleksionistëve në The Royal Mint.

Monedha është prerë në The Royal Mail në Llantrisant, Uells, duke përdorur një imazh të Mbretit të prodhuar gjatë muajve nga skulptori Martin Jennings.

Ai përdori fotografitë e mbretit Charles në ditëlindjen e tij të 70-të për të krijuar një shëmbëlltyrë të monarkut, në atë që është vepra më e vogël që i është dashur të prodhojë ndonjëherë. Ai e përshkroi prodhimin dhe shpërndarjen e tij si një “përvojë mjaft të jashtëzakonshme”.

Grupi i parë i monedhave do t’u jepet në këmbim klientëve që blejnë diçka në zyrat postare, diçka që shefi ekzekutiv i saj Nick Read e përshkruan si një “nder të jashtëzakonshëm”.

“Dhjetori është periudha jonë më e ngarkuar e vitit, kështu që monedha do të hyjë në rrjetin tonë në mënyrë të fazave”, tha ai. 

Më shumë monedha do të lëshohen në përputhje me kërkesën, duke zëvendësuar monedhat e dëmtuara ose të konsumuara 50p që mbajnë portretin e Mbretëreshës Elizabeth.

Ka rreth 27 miliardë monedha që qarkullojnë në Mbretërinë e Bashkuar që mbajnë imazhin e Mbretëreshës së ndjerë dhe këto mund të përdoren ende për të paguar për gjërat. Përpara dhjetorit, ishte e zakonshme që njerëzit të mbanin në xhepat e tyre monedha me monarkë të ndryshëm.

Monedhat ndjekin traditën shekullore me monarkun që pason në Mbretërinë e Bashkuar. Profilet alternohen midis majtas dhe djathtas për monarkët e njëpasnjëshëm, ashtu si me mbretërit e mëparshëm britanikë, dhe ndryshe nga Mbretëresha, ai nuk mban kurorë në moedhë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për dokumentet e fshehura, FBI kontroll shtëpisë së Joe Biden në Delaware

Hetimet për dokumentet e fshehura, FBI kontroll shtëpisë së Joe Biden në Delaware