Hyseni shpjegon VKM-në e qeverisë: Premtim i mbajtur, si do të hipotekoni trojet e dhëna nga bashkia

Hyseni shpjegon VKM-në e qeverisë: Premtim i mbajtur, si do të hipotekoni trojet e dhëna nga bashkia

Alket Hyseni

Qeveria ka miratuar një vendim për të zgjidhur një problem të vjetër që qytetarët hasnin me trojet e tyre të dhëna nga njësitë vendore. Deputeti socialist, Alket Hyseni, njëherësh anëtar i komisionit të ligjeve, shpjegon si përfitojnë qytetarët nga kjo VKM, si dhe shpreh vullnetin për zgjedhje në 30 qershor, edhe pse pala tjetër sipas tij, pengon. 

Statusi i plotë i deputetit të PS, Alket Hyseni

Sot ndaj me ju një lajm të shumëpritur për mijëra banorë të qytetit, por edhe për shumë të tjerë në mbarë vendin.

Këshilli i Ministrave të RSH, nën kujdesin e vecantë të Kryeministrit Edi Rama, miratoi  VKM

"PËR PËRCAKTIMIN E RREGULLAVE TË BASHKËRENDIMIT TË PUNËS SË BASHKIVE ME AGJENCINË SHTETËRORE TË KADASTRËS, PËR REGJISTRIMIN E TROJEVE TË DHËNA PËR NDËRTIM NGA NJËSITË E QEVERISJES VENDORE DHE PËR RREGULLIMIN E MARREDHENIEVE JURIDIKE TË PRONËSISË MBI KËTO TROJE PËR EFEKT REGJISTRIMI”. 

Ky është një premtim i mbajtur, që i jep zgjidhje sorollatjes dhe përpjekjeve shumëvjeçare për regjistrimin e trojeve të dhëna nga këshillat e bashkive, ish-komunave apo këshillat e qarqeve, për strehimin e qytetarëve. 
Me hyrjen në fuqi të këtij vendimi, çdo qytetar do të ketë mundësinë të regjistrojë dhe të gëzoj e trashëgojë truallin, apo banesën që shteti i ka mundësuar. 

Shkojmë në 30 Qershor ballëlartë me premtimin e mbajtur, sepse ne punojmë kur të tjerët vetëm flasin, shajnë dhe pengojnë, sepse ne kemi ide dhe i bejme realitet, sepse ne kemi lidership dhe vizion, kemi privilegjin, përgjegjësinë dhe vullnetin për të qeverisur, sepse ne jemi Partia Socialiste e Shqipërisë

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Sarandjoti: 23/05/2019 01:11

    Kur dolli nga burgu ky hajduti I trojeve

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë