I aftë, i drejtë dhe i ndershëm, ja pse KPA riktheu në detyrë gjyqtarin që votoi kundër Dritan Dajtit, shkalla e parë gaboi me shkarkimin

Fuat Vjerdha

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, si rrallëherë, ka vendosur të rikthejë në detyrë gjyqtarin e Apelit në Shkodër, Fuat Vjerdha, duke rrëzuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, cili e kishte shkarkuar gjyqtarin nga detyra. Fuat Vjerdha ka votuar kundra heqjes së burgimit të përjetshëm për Dritan Dajtin. Gjyqtari Vjerdha u shkarkua nga shkalla e parë e Vetingut në qershor të vitit 2019, me argumentin nuk ishte bindës në justifikimin e pasurisë, kishte mangësi profesionale, shkelje procedurash, gjykim të dobët se kishte cenuar besimin e publikut tek drejtësia. Kolegji i Apelimit, në vendimin e datës 23 tetor 2020, i ka hedhur poshtë këto konstatime, duke konluduar se gjyqtari, përkundrazi, është i drejtë, i ndershëm sa i takon pasurisë dhe i aftë profesionalisht.

Sipas Kolegjit, pasaktësitë në deklarimin e pasurisë nga gjyqtari nuk mund të konsiderohen deklarim i pamjaftueshëm, për sa kohë për sa kohë që nuk shoqërohen me mungesë të burimeve të ligjshme për të financuar të gjitha shpenzimet e pasuritë e krijuara në vite.

“Kolegji vlerëson se konkluzioni i Komisionit në lidhje me këtë kriter nuk është pasojë e analizimit në mënyrë të drejtë e të gjithanshme të të gjitha fakteve e provave që kanë rezultuar nga hetimi administrativ dhe as i mbështetur në zbatimin e drejtë të dispozitave ligjore që rregullojnë kontrollin dhe vlerësimin e këtij kriteri”, thuhet në vendim.

Për notën negative të KPK sa i takon aftësive profesionale, Kolegji mendon se nuk është e drejtë.

“Lidhur me kontrollin e kriterit të vlerësimit të aftësive profesionale Kolegji, pasi analizoi të gjitha gjetjet e paraqitura në vendimin e Komisionit objekt shqyrtimi, arriti në konkluzionin se qëndrimi i Komisionit në lidhje me kontrollin e këtij kriteri nuk është rezultat i vlerësimit të drejtë dhe në harmoni me dispozitat ligjore në fuqi të gjetjeve të konstatuara. Kolegji konstaton se disa prej tyre përfaqësojnë vlerësime e qëndrime në kapërcim të objektit të organeve të rivlerësimit lidhur me kontrollin e këtij kriteri, përpos gjetjeve që u konstatuan të pambështetura në ligj dhe fakte sipas vlerësimit të trupit gjykues”, thuhet në vendim.

Në vendimin e shkarkimit, KPK, sa i takon aftësive profesionale, analizonte edhe rastin e lehtësimit të akuzës ndaj vrasësit famëkeq Sokol Mjacajt, i dënuar me 10 vjet burg nga shkalla e parë për bashkëpunim në vrasjen e një 13 vjeçari në vitin 2010. Apeli ku ishte edhe Vjerdha ia uli dënimin në 4 vite. Sokol Mjacaj, pasi fitoi lirinë, vrau dy turistët çekë për t’i grabitur. Megjithatë, Kolegji, mendon gjyqtari nuk ka qenë relator i çështjes. Kolegji nuk e shfajëson plotësisht gjyqtarin Vjerdha, por pohon se pesha e në këtë çështje nuk është e tillë, sa për të dalë në konkluzionin se gjyqtari ka cenuar besimin e publikut.

“Kolegji gjithashtu e gjeti të padrejtë qëndrimin e Komisionit dhe si një vlerësim sipërfaqësor e të paargumentuar të rrethanave të konsideruara se kanë shërbyer si bazë për mbajtjen e këtij qëndrimi. Kolegji konstaton se në çfarëdo vlerësimi të këtyre rrethanave, ato nuk mund të shërbejnë si një bazë e mjaftueshme dhe e vlerësueshme për të konkluduar se subjekti i rivlerësimit ka cenuar besimin e publikut te sistemi i drejtësisë”, thuhet në vendim.  

 Vendimi i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit për rikthimin në detyrë të gjyqtarin e Apelit në Shkodër Fuat Vjerdha
 

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • toni: 25/12/2020 00:17

  Nje gjyqtar i mrekullushem nga ana profesionale.Si njeri, familjar, zotni nga familjet me te ndershme te Shkodres. Bravo KPA.

  Përgjigju
 • Toni: 24/12/2020 18:49

  Nqs ka gjyqtar me integritet dhe te afte ne vendin tone , eshte Z.Fuat Vjerdha. Gjyqtar profesionist dhe I ndershem. Bravo KPA, qe e rikthyet ne detyre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?×

Lajmi i fundit

John

Dy shqiptarë qëllohen me armë zjarri në Greqi, dërgohen në spital! Dyshohet për larje hesapesh, njollat e gjakut ende në lokal (VIDEO)