I akuzuar për masakrën e Lushnjes dhe sulmin ndaj hotel 'Voloreka'/ Gjykata e Pogradecit shpall moskompetencë për Antero Kaloshin, i kalon GJKKO

I akuzuar për masakrën e Lushnjes dhe sulmin ndaj hotel 'Voloreka'/ Gjykata e Pogradecit shpall moskompetencë për Antero Kaloshin, i kalon GJKKO

Anterio Kaloshi

TIRANË- Gjykimi Anterio Kaloshit, ekzekutuesi i sulmit me armë ndaj hotel Volorekës, do të bëhet nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, (GJKKO). Vendimi është marrë në seancën e zhvilluar ditën e sotme, ku Gjykata e Pogradecit shpalli moskompetencë, pasi Kaloshi gjithashtu akuzohet se është i përfshirë në masakrën e Lushnjes së bashku me Laert Haxhiun, (në kërkim) dhe Orges Bilbilin (i arrestuar) ku mbetën të vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxhës.

Ndërkohë, për Meardi Berberi, një nga organizatorët e këtij sulmi dhe Ervin Kalanë, si bashkëpunëtorë, pasi stregoi autorët në garazhin e tij, togat e zeza dhanë masën e sigurisë "Arrest me Burg". 

Për sulmin e ndodhur në Hotel Voloreka janë arrestuar 7 persona, ndërsa organizatorë të këtij sulmi kanë qenë Ilir dhe Meard Berberi, dy persona me precedent të theksuar kriminal në fushën e krimeve kundër jetës dhe pronës. Ilir Berberi hiqej si polic, duke mbajtur me vete një mjet identifikuar nga uniformat blu, e ndërsa Meard si avokat. Dy dokumentet e falsifikuara u gjetën nga policia, në mesin e arsenalit të armëve që ishin të fshehura në garazhin e Ervin Kalajës, ku fshihej prej Meard Berberi.

Gjykata e Pogradecit ka vendosur masën arrest me burg 40 ditë për të implikuarit e tjerë në ngjarjen e Tushemishtit, Ilir Mecollin, Ardian Xhuti dhe Elvir Haxhia. Prokuroria i kërkoi gjykatës burg pa afat, ndërsa avokatet mbrojtës kanë kërkuar masën e sigurisë me afat 40 ditë, periudhë gjatë së cilës do të vërtetohen ADN-të e të dyshuarve si pjesëmarrës të sulmeve të njëpasnjëshme të datave 01.08.2020 dhe 08.08.2020.

Të akuzuarit nuk e kanë mohuar faktin që janë gjendur gishtat e tyre në automjet, por kanë mohuar faktin që kanë qenë të përfshirë në ngjarjet e "Hotel Volorekës".

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes