I arrestuar si bashkëpunëtor i Artan Tafanit në grabitjen në Astir, GJKKO liron me kërkesë të SPAK Enio Meçajn

Gjykata e Posaçme me kërkesë të SPAK ka liruar nga qelia, Enio Meçajn, që është arrestuar në qershor të vitit të kaluar si bashkëpunëtor i Artan Tafanit e grabitjen Exchange në zonën e Astirit.

Kërkesa për ndryshimin e masës së sigurisë nga "arrest në burg" në "detyrim paraqitje" mësohet se është bërë nga prokurori i çështjes dhe miratuar më pas nga gjykata.

Meçaj është njeri i afërt i Laert Haxhiut dhe ditën e arrestimit ai ka qenë në zonën e "Astirit" në Tiranë.

Enio Meçaj, u arrestua në muajin qershor 2023, pas ngjarjes së grabitjes së 30 mijë eurove në pikën e këmbimit valutor Exchange dhe Tele.co në Tiranë.

Sipas dosjes hetimore Meçaj, i ka vënë në dispozicion autorit të dyshuar një garazh automjetesh, dhe me veprimet dhe mosveprimet e tij ka penguar policinë për zbulimin e së vërtetës, duke pretenduar se nuk e njeh personin që ka në posedim garazhin.

Gjatë kontrollit të garazhit u gjetën biçikleta dhe veshjet e përdorura nga autori gjatë ngjarjes.

Në 24 qershor, Artan Tafani nën kërcënimin e armës ka arritur të grabisë 30 mijë euro nga pika e këmbimit vaultor në Tiranë dhe më pas u largua me biçikletë. 

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Te gjith per lesshh: 03/01/2024 16:33

  Koha e maskarejve te rilindjes po ju vjen fundi kur kata ndyrsira po e mbajn kte qeveri hajdutash qe e mban krimi i organizuar Duke fillu nga bashkia e deri te kryeministria e rilindjes se felliqur

  Përgjigju
 • Gripi: 03/01/2024 16:33

  E liron Spaku dhe neser degjojme ne lajme X me precendente te theksuar kriminal eshte autori i ngjarjes se rende. Po akuza per grup te strukturuar kriminal ku vajti? Minimalisht do denohet 2 vite per perkrahje te autorit te krimit. Apo e nxorren qe te mbledhe leket per rryshfetin e bandes? Keshtu nxitet krimi, jo frenohet.

  Përgjigju
 • Xhavit Karai: 03/01/2024 16:16

  O Rëxhep Leka të jap një këshill. Shko vizitohu se sqeke mir me shëndet. Të uroi shërim të shpejt. E të rosh vet se menja të paska thon ciao.

  Përgjigju
 • Rëxhëp Kasap Bule Leka [ kepi ]: 03/01/2024 15:08

  Po të isha un Kryeministër un Rëxhëp Kasap Bule Leka [ kepi ] ish kasap në Kombinatin e Mishit atëhere me 8 vjeçare sot me 3 fakultete e me 12 gjuh të huaja do ta bosha Shqiprin prallën e Botës. Prandaj në zgjedhjet e 2025 më votoni mua Rëxhëp Lekën.

  Përgjigju
  • alfonsi i trete spiun me nam: 03/01/2024 16:33

   prit he burr se skame komentu akoma klasiket: arbnori, njoni qe komenton per nje doktoreshe e ca te tjere

 • Ta Ve Lala Sone: 03/01/2024 14:04

  Pun hajdutësh gjell qensh e pun jevgjish. Mjer Shqipria me tipa të till duhet me u çu dhe një her krimineli Enver që ti bëj zap tipa të till.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale