Kolegu i bllokuar prej 48 orësh në galeritë e minierës së Bulqizës, ish minatori: Puna e vështirë, në atë galeri nuk ka siguri për jetën

Shpresat që minatori Muharrem Plaku të dalë i gjallë nga galeria e minierës së kromit ku është bllokuar pas më shumë se 48 orësh sa vijnë e shuhen. Ish kolegu i tij shpreh dhimbjen për këtë ngjarje që i ndodhi Muharremit, ndërsa rrëfen kushtet e vështira me të cilat punohet në galeri. Ish minatorit Avdul Biçi shprehet se problemet e shembjeve në galeri janë të pashmangshme, ndërsa shton se në atë galeri ku është bllokuar Muharrem Plaku ka punuar edhe vetë 3 vite  në kushte të vështira për sigurinë e jetës.

“Te kjo galeri kamë punuar unë mbi tre vite. Nuk ka kujdes në punë aty. Nuk ka të sosur ky lloj problemi. Këto probleme të galerive janë të pallogaritshëm kudo. Ai sot mund të ishte drejtor i këtij profili, ka kaq vite në punë dhe specialist i vjetër dhe mjaft i kujdesshëm në punë”, tha ish minatori.

Me dhimbje, ish minatori Biçi  shpreson shumë që ish kolegu i tij të dalë i gjallë nga galeria.

Në Galerinë 3, që menaxhohet nga kompania minerare "KADURTEX", 60-vjeçari me profesion teknik ka qenë duke hapur frontin e ri të punës për minatorët që do të nxirrnin më pas mineralin e kromit, por dyshohet se në thellësi ka pësuar shembje pingule masivi shkëmbor dhe ka mbetur i bllokuar.


Lajmi kryesor:

Minatori rreth 72 orë i bllokuar në galeritë e minierës së Bulqizës, Autoriteti për Sigurinë në Miniera: Operacioni i vështirë, vijojnë të bien minerale! Familjarët presin me ankth te dera (VIDEO)


I.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Vaksina e gripit dhe ajo e COVID mund të bëhen në një kohë, mjekja: Grupet e riskut duhet ta kryejnë vaksinën e gripit