I dehur përplasi familjen në Prrenjas ku për pasojë vdiq 24-vjeçarja, arrest në burg Jetmir Dacit

I dehur përplasi familjen në Prrenjas ku për pasojë vdiq 24-vjeçarja, arrest në burg Jetmir Dacit

Jetmir Daci dhe Eneida Pishkashi

ELBASAN- Jetmir Daci, 44-vjeçari i cili në gjendje të dehur përplasi për vdekje 24-vjeçaren Eneida Pishkashi dhe plagosi anëtar të familjes së saj, është lënë burg në akuzën ‘Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor'.

Aksidenti rëndë ndodhi më 8 prill. 44-vjeçari nga Dibra, Jetmir Daci humbi kontrollin e makinës dhe përplasi 4 anëtarë të një familje, në një servis që ndodhet në anë të rrugës Prrenjas- Qafë Thanë, rreth 30 m larg korsisë së rrugës. Të plagosurit u transportuan në spitalin e Traumës, ndërsa 24-vjeçarja Eneida Pishkashi, ndërroi jetë në spital.

E reja qendroi prej 5 ditësh në gjendje kome në Spitalin e Traumës, por fatkeqësisht humbi jetën më 13 prill. 44-vjeçari ndonëse rezultoi i dehur kur shkaktoi aksidentin, nuk u arrestua ditën që ndodhi ngjarja. Jetmir Daci është hetuar i lirë deri më 13 prill kur e reja fatkeqësisht humbi jetën pas 5 ditëve në koma.

Vetëm pasi 24-vjeçarja humbi jetën shoferi i dehur u vu në pranga.

Njoftimi i gjykatës

Gjykata e Shkallёs sё Parё e Juridiksionit tё Pёrgjithshёm Elbasan në kuadër të transparencës, me qëllim mirëinformimin e publikut nё lidhje me ngjarjen e ndodhur nё qytetin e Prrenjasit, njofton se zhvilloi sot mё datё mё datё 17.04.2024, seancёn gjyqёsore pёr masёn e sigurimit qё i pёrket kёrkesёs sё paraqitur nga Prokuroria Pranё Gjykatёs sё Shkallёs sё Parё e Juridiksionit tё Pёrgjithshёm Elbasan, ndaj personit nёn hetim Jetmir Daci, me objekt “Vleftёsim ndalimi, caktim mase sigurimi”. Gjykata e Shkallёs sё Parё e Juridiksionit tё Pёrgjithshёm Elbasan, me vendimin nr. 256 ( 61300-01208-13- 2024), vendim i cili nuk ka marrё formё tё prerё, me trup gjykues znj. Idush Maliqi vendosi: 
1. Vleftёsim tё ligjshёm tё ndalimit pёr personin nёn hetim Jetmir Daci; 
2. Caktimin e masёs sё sigurimit “Arrest nё burg” pёr personin nën hetim Jetmir Daci, parashikuar nga neni 238 i K.Pr.Penale; 
3. Urdhёrohet mbajtja nё paraburgim e personit nёn hetim Jetmir Daci; 
4. -Kundёr vendimit lejohet ankim nё Gjykatёn e Apelit tё Juridiksionit tё Pёrgjithshem Tiranё brenda 5 ditёve duke filluar ky afat nga e nesёrmja e njoftimit tё vendimit. 
5. U shpall në Elbasan më 17.04.2024

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Himarë/ Rama i jep certifikatën e pronësisë, vajza e Petro Markos: Do ta kthej në muze, kujtimi i babait do jetë gjithmonë aty

Himarë/ Rama i jep certifikatën e pronësisë, vajza e Petro Markos: Do ta kthej në muze, kujtimi i babait do jetë gjithmonë aty