I futi polakut pistoletën në makinë, gjykata mbyll në qeli agjentin e SHISH

I futi polakut pistoletën në makinë, gjykata mbyll në qeli agjentin e SHISH

Graciano Hidri

Graciano Hidri, një bashkëpuntor i Shërbimit Informativ Shtetëror në Durrës është mbyllur në qeli, pas arrestimit nga policia e këtij qyteti për akuzën e “Mbajtjes pa lejë të armëve”. Vendimi për mbylljen në qeli të Hidrit është marë në datën ditën e shtunë nga gjykata e Durrësit. Zbulimi dhe arrestimi i Hidrit, i cili njihet në Durrës si bashkëpuntor i SHISH, është bërë gjatë hetimeve që policia dhe prokuroria kanë ndjekur lidhur me arrestimin e një biznesmeni Polak, të quajtur Arkadiusz Modrzejeëski, i cili kishte mbëritur në Durrës për çështje biznesi.Por tashmë teksa Hidri është mbyllur në qeli,shtetasi Polak Arkadiusz Modrzejeëski, ka paraqitur kërkesën në gjykatën e Durrësit, duke kërkuar zëvendësimin e masës së sigurisë së “arrestit në burg”.

Kjo pasi gjatë hetimeve është provuar se pistoleta tip TT e gjetur nga policia e Durrësit në makinën e polakut, ishte futur qëllimisht nga Graciano Hidri. Marja disa herë në pyetje i polakut tashmë të arrestuar për akuzën e “Mbajtjes pa lejë të armëve”, ka sjellë nxjerjen e emrin të Graciano Hidrit, për të cilin polaku Arkadiusz, ngrinte dyshime të forta dhe akuzonte se pistoleta tip TT e gjetur nga policia e Durrësit në makinën e tij, ishte futur qëllimisht nga miku i tij në biznes, Graciano Hidri, i cili sipas polakut hiqej si bashkëpuntor i Shërbimit Informativ Shtetëror në Durrës.

Pas verifikimeve të bëra nga policia ka rezultuar se Hidri ishte përfshirë në këtë ngjarje të rëndë, duke futur në makinën e mikut të tij Polak një pistoletë pa lejë, dhe më pas ka njoftuar zyrtarë të SHISH në Durrës dhe këta fundit ja kanë përcjellë informacionin policisë, e cila më pas arrestoi poshtë banesës së tij, shtetasin polak Arkadiusz Modrzejeëski. Gjatë hetimit është zbuluar se Graciano Hidri ka përdorin inspektorin e SHISH me inicialet A.S, të cilin e mbante në lidhje, me qëllim futjen në grackë të polakut tashmë të arrestuar, Arkadiusz Modrzejeëski. Hidri është një njohës i mirë i gjuhës polake dhe ka disa kohë që është larguar nga ky shtet, ku dyshohet se ndiqet nga policia për akuzën e “Mashtrimit” në Poloni.
 

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë