'I latë pa shtet e atdhe qytetarët në Kakavijë'/ Xhaçka- Metës: S'i meritojnë këto fjalë efektivët e FA, Policia, shëndetësia! Njerzillëku është një minimum

'I latë pa shtet e atdhe qytetarët në Kakavijë'/ Xhaçka- Metës: S'i meritojnë këto fjalë efektivët e FA, Policia, shëndetësia! Njerzillëku është një minimum

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe presidenti Ilir Meta

TIRANË- Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka i ka cilësuar si fjalë të pahijshme për një kre të shtetit, deklaratën e presidentit Ilir Meta, i cili tha se qytetarët në Kakavijë po trajtohen si njerëz pa athdhe dhe shtet. Një gjë e tillë, për ministren nuk është aspak e vërtetë, dhe tregues për këtë janë dhjetëra burra e nga nga ushtria, policia, bluzat e bardha që po u gjenden pranë qytetarëve në këtë moment të vështirë, ku prej disa ditësh po qëndrojnë në radhë për të kaluar drejt Greqisë. Për Xhaçkën, Meta, në cilësinë e presidentit duhet të falenderonte dhe t'i inkurajojë për punën që ata po bëjnë prej më shumë se 48 orësh, pasi ata nuk janë fajtorë, duke thënë se në situata të tilla minimumi është "njërzillëku".

"Zoti President, keqardhje për prononcimet tuaja lidhur me situaten e krijuar ne kufi. Keta qytetare nuk jane as pa Atdhe e as pa shtet dhe prova per kete jane te gjithe ata djem e vajza, burra e gra me uniformen e ushtrisë, te policise apo të shëndetësisë, qe jane prane tyre dite e nate, ne kete situate vertetë shume te veshtire. Pa llogaritur këtu strukturat e pushtetit vendor që nuk rreshtin së ndihmuari nga ora e parë e radhës së gjatë. Eshte vertete per te ardhur keq qe ne vend te nje inkurajimi, e pse jo të nje shprehje mirenjohjeje per punen qe po bejne ne kushte kaq te veshtira, ju gjeni fjalet me të papërshtatshme për një kryetar shtetit.

Nuk e meritojne kete as efektivet e FA, as ata te Policise se Shtetit, as ata te institucioneve shendetesore dhe as ata te strukturave vendore. Djem e vajza, burra e gra qe po japin maksimumin per tu perballur me nje situate qe ashtu si zjarret, termetet, e se fundi pandemia, nuk e kane shkaktuar as ata, as shteti, as atdheu, por qe atyre u ka rene barra ta perballojne dhe po e bejne me dinjitet e perkushtim te madh. Qytetaret jane deshmitaret me te mire te kesaj te vertete. Dhe per hir te atyre qytetareve te bllokuar jo prej nesh, por prej nje situate qe haset sot ne kufij mes vendesh te ndryshem, nga Britania, Franca e Spanja e deri ne Turqi, Bullgari e Greqi, ne do te vazhdojme te japim maksimumin, sikurse kemi bere gjithmone.

E mirekuptojme shqetesimin, e mirekuptojme edhe kritiken, po sinqerisht nuk e gjejme dot kuptimin, aq me pak mirekuptimin, që Presidenti i Republikes te sulmoje qeverine e shtetin, duke folur per qytetare pa atdhe, ne keto kushte kur njerzilleku eshte nje minimum pa te cilin realisht nuk ka me sens te flitet", shkruan Xhaçka.

Një reagim i tillë vjen pas deklaratës së presidentit Ilir Meta, ku mes të tjerave tha se qeveria shqiptare duhet t'u bëjë tamponin qytetarëve që janë në kufi.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 17/08/2020 02:08

  Shteti ishte I pranishem,por nuk po shikonte emigrantet si po e kalonin ne 40 grade,ne fakt po shikonte si po e perballonin hudhrat 40 gradeshin

  Përgjigju
 • U e: 16/08/2020 22:13

  Po ça kryetar eshte ai. Ai thjeshte eshte nje kryekar palaço i pafytyre

  Përgjigju
 • Tahir Tarfyci: 16/08/2020 22:12

  Mir jua ben se vet ja falet ate vend ku ai smeriton te qendroj 5 minuta Jo me 5 vjet. Ai eshte shnderruar me kohe ne funderrin dhe antishqiptar. Eshte gjynah te meresh me nje palaco cirku ku e ka cuar veten ky. Qeveria ka qen gjithmon ne balle te halleve te popullit megjithqe Jo per faj te saj. Por ne shqiperi ka mjaft vite qe punetori asnje her sesht vleresuar.

  Përgjigju
 • O Ilir: 16/08/2020 21:26

  I by*** q... president

  Përgjigju
 • Genti: 16/08/2020 20:58

  Shikoni mor popull shqiptar i pari vendit del e flet si me qen brigadjer koprative fajn e ka krytari dhe jo un popopopo ky eshte Enveri dyt

  Përgjigju
 • Analisti: 16/08/2020 19:23

  Znj Ministre.... me mire hesht...na ben nje nder nese nuk flisni me...

  Përgjigju
 • Yttt: 16/08/2020 17:51

  Thellë në malet e skraparit lindi burri i vatanit kush mi qan hallet e mia ilir meta dhe lsi-ja. Gjithe keto vite njerzit jane trajtuar nga meta dhe lsi-ja

  Përgjigju
 • Populli: 16/08/2020 17:16

  Sa keq qe pas atyre fotove qe postonte nga pushimet ku thoshte se ishte shume i kenaqur...edhe pse emigrantet prisnin ne radhe ne temperature 40 grade te ndihmuar vetem nga qeveria, ushtria dhe policia, na u be serioz sorra e zeze e Shqiperise e po mendon per popullin...cfare lojrash prej idioti. O neveri e kollit...

  Përgjigju
 • LSI, hajduti, I pamoralshmi: 16/08/2020 17:11

  Po pse nuk flet ti me homogun grek, pse flet kot mor by*hq*re, hajdut, zagar, legen burre.

  Përgjigju
  • A...Zh: 16/08/2020 21:41

   Fiks.

 • Tirona: 16/08/2020 17:02

  Mbaji me kujdes hudhrat ne xhep se mos qerohen .

  Përgjigju
 • Shpk leshi: 16/08/2020 16:49

  Dole ti o hajdut i kombit te mbledhesh vota per muni.ken?? Dole ti o patriot i leshit??

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Tatimi për profesionet e lira, ‘Kushtetuesja’ jep sot vendimin final

Tatimi për profesionet e lira, ‘Kushtetuesja’ jep sot vendimin final