I mohohet kërkesa për azil, e pabesueshme çfarë bën francezja për familjen shqiptare

I mohohet kërkesa për azil, e pabesueshme çfarë bën francezja për familjen shqiptare

Francezja

Në Gap të Francës, një familjes shqiptare i është refuzuar kërkesa për azil. Asaj nuk i mbetet gjë tjetër vetëm kthimi në vendlindje. Mirëpo, një shoqatë humanitare franceze është mobilizuar dhe bën ftesë për t`i ndihmuar familjes me dy fëmijë të moshës 8 e 10-vjeçare.

Shtetasja franceze Michèle Passas, ua ka liruar prindërve dhomën e saj. Dhoma e miqve është e zënë me fëmijët e moshës 8 e 10-vjeçare. Tani tre ditë me radhë, kjo banore e Gapit e ka ndarë banesën e saj me familjen shqiptare. Ajo që është më keq, francezja fle në divanin e sallonit. “Dua që ata të kenë sado pak intimitet, që të mund të pushojnë, pasi ata janë shumë të stresuar”, ka pohuar francezja që është anëtare e shoqatës, për “France 3”, përcjell Albinfo.ch.

Më tej ajo spjegon se çifti fle nën ndriçimin e dritave pasi kanë frikë të vazhdueshme nga errësira.

Çifti i cili ka kërcënime nga mafia në Shqipëri, ka parashtruar kërkesë për azil, njofton më tej Albinfo.ch. Mirëpo, ajo iu refuzua. Pa Michèle, familja do të mbetej në rrugë. “Më parë, ka ekzistuar mundësia për të thirrë numrin telefonik 115 që është përgjegjës për strehim, por tani ata refuzojnë të ndihmojnë familjet që gjenden në këtë situatë”, thekson Cécile Leroux, vullnetare e shoqatës, e cila vazhdon: “Na kanë thënë se nuk janë të `prekshëm`, por çfarë do të thotë `i prekshëm` kur bëhet fjalë për një familje me dy fëmijë të mitur që nuk ka të holla?”

Familja do të vazhdojë përpjekjet e saj. Megjithatë, shqiptarët përbëjnë nacionalitetin e parë në vitin 2017 që ka parashtruar kërkesa për azil në Francë. Në këtë vend me vështirësi të mëdha ekonomike, i cili është vlerësuar si vend me prejardhje të sigurt, shqiptarët shumë pak e kanë të rregulluar jetën.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tahipi: 23/05/2018 10:10

    Si U bom per sevap gjith anej apo per gjynaf edhe pse per kapriçot e politikejve qe kta mos e bofshin Piken e hajrit ! Edhe e quajn vend I sigurt I origjines edhe Kur vje puna per te hyre ne Europe thon Si plotesoni 15 kushte apo .......... .se kuptoj sigurin e vendit te origjines 1) Nje vend ku akoma Rrifen dhe vriten rob pse me shef 2) krimit dhe grabitjet jan shtuar ne mase ka pas edhe fatalitete 3) cmimet dhe taksat jan aq te larta sa ti duhet te merresh vetem me droge per te mbijetuar 4) kan fillu I bojn veting edhe Nje polici te thjesht dhe vet lundrojn ne pasuri dhe nuk ju thot kush nga ju erdhi 5) shtet qe vetem fjalen ka shtet se nuk e çan koken per shtetaret e vet Etj etc ........... . Sot esht tamom thenia e Pashko Vases . O moj shqipni e mjera Shqipni , posht ke ra me ket kusari , ke per ty bo prap ZONjE e rend kur kta politikane mos te jen ne kam ( kembe )

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës