I nxehtë ekstrem në Brazil, termometri shënon 62.3 gradë

I nxehtë ekstrem në Brazil, termometri shënon 62.3 gradë

Një valë e paprecedentë të nxehti ka përfshirë prej disa ditësh Brazilin që nuk ishte regjistruar në këtë vend prej shumë vitesh. Sipas ekspertëve këto temperatura ekstreme ngrenë edhe njëherë alarmin për ndryshimet klimaterike me ritme të shpejta që po pëson planeti ynë.

Sipas të dhënave që vijnë nga Brazili në Rio de Janeiro u shënua temperatura rekord 62.3 gradë. Ky është niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë në metropolin brazilian që kur filluan matjet.

Meteorologët parashikojnë se i nxehti përvëlues do të vazhdojë të paktën deri të mërkurën, dhe për këtë arsye qytetarëve iu kërkohet që të shmangin lëvizjet e panevojshme.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!